Stríbrné prívesky na Darkont.cz
5. 6. 2007

Tortharry - rozhovor

Rozsáhlé interview s dobře poslouchatelnou death-metalovou úderkou Tortharry o všem možném i nemožném. Neváhejte a čtěte.
Tak nejdřív na úvod taková klasická otázka. Mohl bys našim čtenářům představit skupinu Tortharry?
Jsme deatmetalová skupina působící na naší scéně s prvním CD od roku 1994. Za tu dobu jsme vydali 5 CD, mnoho kompilací a úplně na začátku také 3 demokazety. S Tortharry jsme procestovali úplně celou republiku a ze zahraniční bych rád vyzdvihl koncerty v Litvě, Lotyšsku, Polsku, Německu, Rakousku, Itálii a Portugalsku.

Vaše historie je poměrně rozsáhlá. Prakticky hrajete už od roku 1992. Jak ty se vůbec dnes díváš na Vaše počátky?
Já v těch úplných počátcích teprve chodil na základní školu a s klukama jsem se neznal. Přišel jsem do kapely v roce 1992 a byl jsem u zrodu 2. demokazety Flames Of Eternity. Počátky byly parádní. Super se na to vzpomíná a doma máme stále první nahrávky, které byly samozřejmě z garáže jako u většiny kapel. Ty nesmíme nikdy ztratit! Pro nás to je jako poklad. Vždy se tomu člověk zasměje, zavzpomíná. Prostě začátky jsou něco super, pokud to v budoucnu mělo nějaký smysl. U nás to smysl rozhodně mělo a nedovedu si představit život bez kapely. Vážně nedovedu a asi bych se unudil, i když i mimo kapelu mám spousty aktivit. Ale hudba je droga. Zdravá a posilující droga!!!

Máte nějaké hudební vzory?
Samozřejmě, že hudební vzory máme. Budu mluvit za sebe. V počátcích pro mě znamenali největší nátěr Iron Maiden, Accept, Twisted Sister, Quiet Riot apod. Na své španělce mám dodnes vyrytý trsátkem Iron Maiden. Dost nevkusný, ale tehdy jsem si připadal dost hustě:-). Poté co jsem dostal papíry na malou motorku a začal s partou jezdit pro kazety do Polska, jsem objevil spolky jako Metallica, Slayer, Sadus apod. Během dalšího roku to už přicházelo. Sepultura, Napalm Death, Cannibal Corpse, Death, Suffocation, Obituary...a bylo mi vše jasný :-). Teď máme nejvíce v oblibě Napalm Death, Cannibal Corpse, Hypocrisy, Gorefest, Soulfly a Sepulturu.

Jak to máte s texty? Jsem koukal, že na to máte své vlastní textaře.
Máme. A jsme za něj moc rádi. Jmenuje se Štefan Ležovič a je 100% členem Tortharry. Je to můj spolužák z gymnázia. Sedli jsme si spolu při první hodině do lavice a bylo vymalováno. Okamžitě jsme věděli, že tady vzniká něco dobrého a zajímavého! Na posledním CD Reborn se k němu přidala Lucie Lukačovičová. Zajímavé je, že ji vůbec neznáme, zatímco Štefana od počátků. Dohodil nám ji právě on a musím uznat, že je skvělá a doufáme, že na dalším CD budou zase texty i od ní!!!

Minulý rok Vám u firmy Redblack vyšla nová deska „Reborn“, které jste už nenahrávali u Miloše Dodo Doležala. Co Vás přimělo k tomuto rozhodnutí?
Změna je život a změnu jsme asi potřebovali. Jak prostředí tak možná i zvuku a celkové práce při natáčení. Šli jsme do toho s tím, že v Shaarku uděláme více deathový zvuk než u Doda. Nemyslím si ale, že by ten zvuk byl výrazně lepší než na White. Někdo má třeba pravidla, jak by měl zvuk vypadat, ale White je vážně originál a zvukově je parádní! Co se týče Reborn, je dle mě ale opravdu ještě lepší. Ale lepší v tom, jak na něj nahlížíme my jako kapela. V jeho syrovosti a zběsilosti. CD jako White tak Reborn, ale i Unseen jsou na české poměry skvělá, ale ani o jednom bych si teď netroufl říci, že je prostě lepší. Každé má své. Já si teď ale rozhodně stojím za Reborn, protože výsledný zvuk jsme dělali my a ne producent. Prostě to vzešlo z našich hlav a je to naše představa dobrého zvuku. Takto jsme chtěli, aby znělo nové CD Tortharry! To, že jsme šli točit jinam souviselo samozřejmě i se změnou vydavatele a celkově se změnami, které se po White turné udály. V Shaarku jsme zažili skvělé natáčení, až se nám skoro nechtělo věřit, že je možné něco tak v pohodě natočit a tolik si to tam ještě užít!!! Pravdou ale je, že natáčení předchozích CD v Haciendě u Doda také neměla chybu a nikdy na to nezapomeneme!!!

A jak probíhalo samotné nahrávání?
Podle mě to probíhalo klasicky jak má. Nebo jak jsme aspoň chtěli my. Splnilo to naše představy. Nejdříve se točily bicí a do hotových bicích jsme začali sypat kytary, basu, sóla a pak i zpěvy. Pak se to vše v pohodě smíchalo a takový polotovar jsme si odvezli domů na poslechy. Každý jsme měli 1 CD a poslouchali ho stále dokola a zapisovali si připomínky. Pak jsme tu nahrávku připomínkovali a nakonec se dostavili opět do Shaarku, kde jsme během víkendu udělali výsledný mix a mastering!

Řekl bych, že ho název přesně vystihuje. Přece jenom jste se na nějakou dobu vytratili a pak jste hned přišli s takovým nekompromisním materiálem, který asi nikdo po minulé desce „White“ nečekal. Co Vás vlastně přimělo vrátit se ke svým kořenům?
To právě všechno souvisí s tou naší touhou změnit prostředí po tolika letech a udělat si CD tak, jak chceme mi. Na předchozích dvou CD se producentsky podílel Dodo, to znamená, že nám pomáhal tvořit věci a dávat je logicky dohromady. Prostě dělal producentskou práci tak, jak se to dělat má a my jej respektovali a plnili jeho rady. Teď jsme chtěli udělat vše tak, jak napadne nás. A podle toho CD Reborn zní. My to takto chtěli. Chtěli jsme udělat tvrdou, nekompromisní desku, kde by nebyl prostor pro efekty a kudrlinky, ale jelo by to jako vlak! Snad se nám to podařilo, my z toho ten dobrý pocit rozhodně máme.

Jak to vzali Vaši fanoušci? Někteří jsou asi rádi, že jste opět přitvrdili.
Já věřím, že to vzali hlavně pozitivně. Ty ohlasy cítíme a slyšíme všude kde hrajeme, takže na tom asi něco pravdy bude! A poslouchá se nám to moc dobře. My jsme udělali přesně to, co jsme chtěli a zajímalo nás, co na to naše okolí. Jak říkám, setkali jsme se hlavně s velmi pozitivními ohlasy, ale také i s velmi negativními. Vůbec jsme se například nelíbili recenzentům ze zinu Marastjakcyp. Ti napsali, že CD je vlastně špatné ve všem!!! Totálně ho setřeli. Vznikla i taková malá přestřelka přes jejich chat, ale bohužel, neměla fundovanou bázi a byla totálně jednostranná a v podstatě ta diskuse neměla smysl. Tak jsme ji ukončili. Pak nám bylo vzkázáno, že se na nás přijdou podívat aspoň na Adipocere fest do Kainu a že s námi třeba spáchají nějaký „kontroverzní rozhovor“ (jak to nazvali oni). Nevím, zda tam nakonec byli, ale nám se už nikdy neozvali. To neberu jako profesionální přístup a jen nám to potvrdilo jisté myšlenky.

Společně s pokřtěním nové desky nakonec odešel i dlouholetý člen vaší kapely – bubeník Juan. Muselo to být pro Vás těžké loučení. Přece jenom Juan byl jeden ze zakládajících členů Tortharry.
Co se Juana týče, sami jsme nevěděli, jak to s ním půjde dál. Teď už to je vše jasné a jsem přesvědčený, že to dopadlo k naprosté spokojenosti všech!!! Na křtu CD REBORN u nás na Zděřině za námi přišel Juan sám a oznámil, že už prostě v TORTHARRY hrát nemůže, protože sám ví, že to už díl z jeho stránky nepůjde a že by již pro kapelu nebyl do budoucna přínosem. Toto jeho rozhodnutí akceptujeme a mnohokrát Juanovi za jeho letitou 100% práci v kapele děkujeme!!! Ono mu ani dostatečně poděkovat dle mého mínění nejde. Udělal toho pro TORTHARRY strašně moc a nikdy bych osobně neuhádl, že sám odejde. Ale život už někdy takové okolnosti přináší. Juan je díky svému zaměstnání na horách uvázán od rána do večera sedm dní v týdnu a není v jeho silách, aby jezdil s TORTHARRY zkoušet. Možná by občas odehrál nějaký ten koncert, ale to už by nebylo ono a sám to tak taky cítil. U White jsme byli ještě naprosto přesvědčeni, že na tom takto špatně časově nebude, ale to je prostě život a opakuji: Juane strašně moc děkujeme a jak je psáno na stránkách - Juan zůstane doživotním členem kapely!!!

Odehráli jste spoustu koncertů. Je nějaké město či klub, kde se Vám zatím hrálo nebo hraje ze všech akcí nejlépe?
Záleží zda myslíš u nás nebo v zahraničí. U nás se všeobecně moc dobře hraje na celé Moravě a zejména pak v okolí Brna a jižněji. Tak se vždy moc těšíme a vždy se tam rádi vracíme!!! Ze zahraničí byly asi nejlepší štace v Litvě a Lotyšsku. Tam moc kapel ze „západu“ nehrálo a nás tam brali jako superligu a bylo to cítit u fanoušků. To bylo prostě něco nezapomenutelného!!!

Co nějaké zahraniční koncerty? Máte nějaké zážitky z nich?
Podívej, zážitků ze zahraničních koncertů máme strašně moc! Myslím si, že by asi nebylo pro lidi, kteří tam s námi nebyli nikterak zajímavé číst si to, co jsme po koncertech v zahraničí prováděli nebo co se nám stalo cestou. Věř mi, že toho ale bylo hodně a já věřím, že jednou uděláme i DVD a na něj tyto záležitosti taky dáme. Máme moc archivního materiálu a chceme jej nějak pozitivně využít, takže uvidíme. Uvedu ti alespoň něco ze zákulisí natáčení Reborn: Hned vedle studia je nonstop bar, což asi naznačuje, jak jsme se relaxovali po natáčení. Natáčeli jsme vždy od 10:00 až do 21:00. Poté jsme šli na večeři a hurá směr rekonvalescence v baru Four roses. Byly tam parádní servírky a to celou záležitost umocňovalo. Jednoho večera jsme začali například hrát, že jsem Jan Kalousek s kapelou. Jsem mu prý dost podobný (doufám, že to tak není!!!). Všichni nám to tam věřili a měli jsme pak o zábavu postaráno. Následovalo to, že chtěli zahrát nějaké hity a to už bylo trošku nebezpečnější:-) Ale vše proběhlo parádně. Taky jsme zjistili, že v Bzenci mají nový podnik s bowlingem. Proč si tam nezajít na pár vodek že?:-) Byli jsme tam všichni. Já a Panther (bubeník) jsme pili jen vodky a věř mi, že toho bylo dost. Důkazem byl Pantherův hod nejtěžší koulí směrem zeď vzadu a můj horší hod, při kterém jsem letěl s koulí i já!!! Naštěstí jsem udržel nohy před čarou a věž mi nebo ne, tento hod byl strike!!!

Plánujete v blízké době nějakou větší koncertní šňůru na podporu poslední desky?
GORO: Hned po vydání Reborn jsme odjeli asi šest koncertů s kamarády ze Shaark na podporu novinky jako dvě kapely od Redblack a myslim, že se to celkem vyvedlo. Na podzim letošního roku bychom chtěli podobnou atrakci zopakovat a navíc i se zahraničním hostem. Ještě nebudu prozrazovat jméno, protože nic není 100% jisté, ale vše se z našich stránek včas každý dozví.

Když by jsi měl možnost, chtěl by ses tím i živit?
Chtěl bych se živit hudbou. Ale tou co dělám. Žádná rádiová muzika apod. Opravdu bych chtěl mít dobrý plat díky Tortharry. Tuším, že se tak nikdy nestane, ale stále věřím, že by to dopadnou alespoň z části mohlo. Jinak mi nevadí ta práce, kterou dělal nyní. Učit jazyky a kromě toho překládat a tlumočit. To je moje práce.

A co posloucháš doma za muziku? Třeba i Tortharry?
Proč mě navádíš, co nemám říkat? To je jasný, že si poslechnu i nás. Teď třeba děláme už měsíc na nové zkušebně a nezkoušíme. Není kde...Jak myslíš, že se asi připravuji na koncert? Pustím si CD hraju si do toho. To je nejlepší opakování bez kapely, které lze udělat. Jinak poslouchám dost stylů hudby a mnoho mi toho vážně nevadí. Nemusím dechovku a vyložený disco! Jinak s metalu mám teď v autě v changeru například Cannibal Corpse, Napalm Death, Gorefest, Hypocrisy, Soulfy a Tortharry. To tak nějak vystihuje, co mě teď bere. Z jiných žánrů mám rád třeba Pearl Jam, Alice in Chains, Faith No More, Robbieho Williamse, Madonnu a dokonce i některý světoví Dj. Takže vidíš, že toho je dost!

Je nějaká česká kapela, která tě poslední dobou zaujala? A jak by si zhodnotil naše tuzemské podhoubí?
Abych se ti přiznal, takto okamžitě mě nikdo nenapadá. My hráli už s tolika kapelama...Omlouvám se, ale teď mám snad i okno. Jinak ale scénu vážně sleduji a na každém hraní si skoro každou kapelu jdu na nějaký ten čas poslechnout. Musím ale přiznat, že s postupem času jsou i ty začínající kapely lepší a lepší! Dříve se některý nedaly vůbec poslouchat a teď to je o něčem jiném. Třeba tě hned nezaujmou, ale hrát docela umí! Jinak z českých se mi líbí třeba Fleshless, Silent Stream od Godless Elegy (přestože to není death), Shaark, Melancholy Pessimism, Locomotive, Colp.Taky mě na jedné akci na Moravě zaujali Spasm. To jsem se pobavil, vážně paráda. Teď jsme hráli s Pandemii a taky se mi líbili!!! Mě spíš mrzí, že už nejsou naši staří známí Krabathor a Hypnos. To je škoda!

Na závěr už se tě jen zeptám jak to vidíš do budoucna? Neplánujete třeba nějaké live DVD.
GORO: Zatím určitě ne. Plánujeme natočit alespoň dva klipy k Reborn (jeden už se střihá) , ale live DVD zatím neuvažujeme. Myslim, že by to na nás bylo v tuto chvíli velké sousto po technické stránce a dělat práci na půl a vědět, že to nebude ono, tak to nemá cenu. Ještě nějaký čas počkáme třeba se toho dočkáme k výročí 20let Tortharry :O))) !!!

Díky za odpovědi a přeji Vám, ať se co nejvíce daří. Snad se brzy potkáme na nějakém pražském koncertu.
Mnohokrát děkujeme za prostor, který jsme věnovali Tortharry a doufáme, že jsme vás trošku donutili přemýšlet i o případném nákupu našeho nového CD Reborn. Budeme moc rádi, když ho budete mít mezi dalšími CD doma a hlavně když si ho rádi budete pouštět. Věříme, že si posluchače rozhodně najde!!! Zveme vás také na stránky www.myspace.com/tortharry, kde si můžete zdarma poslechnout něco z Reborn a to v plné verzi!!! Budeme moc rádi, když se nám poté ozvete, jak se vám to líbilo. Oceníme vaše zajímavé postřehy a konstruktivní náměty. Psát můžete na www.tortharry.com, kde je zřízená diskuse. Ať se vám všem daří!!!


Odpovědi: Heatley - TORTHARRY
Autor článku: David Havlíček  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist