Stríbrné prívesky na Darkont.cz
1. 3. 2010

Tribut N.V.Ú. –­­­ 20. let

Tak jo, po delší době jsem se konečně odhodlal napsat další recenzi na placku, která se mi dostala do rukou. Jedná se o album „Tribut N.V.Ú. – 20 let“, které bylo vydáno v březnu loňského roku.

Na CD-čku se nachází 18 skladeb od různých českých (s vyjímkou jedné ruské a jedné slovenské kapely) kapel, které nabídnou cover verze známých i méně známých písní od legendární české punkové kapely N.V.Ú., která loni oslavila úspěšných 20 let svého působení.

Než jsem si cd poslechl, myslel jsem si, že se ponese v trochu nudném a stereotypním duchu, že covery budou jen okopírované a přezpívané. Byl jsem však mile překvapen, ve skutečnosti to bylo přesně opačně, každá písnička má nádech něčeho jiného, než co je u N.V.Ú. známé (ještě že tak, jinak by byl disk až příliš stereotypní a nudný). I přes skutečnost, že mne některé skladby nudily a přišly my nepovedené, jako celek se cd velmi vydařilo a nemám jediný důvod, proč bych si ho v brzké době neměl poslechnout znovu.

Bez další zbytečné a pro někoho nudné omáčky se tedy vrhnu rovnou na rozebrání jednotlivých skladeb.
1.
Jako první skladbu byla pro tuto kompilaci vybrána cover verze písně „Hej vy!“ Slovenské punk-rockové kapely Ex tip. Do začátku je to velmi povedený vál, po jeho poslechnutí jsem si v duchu říkal:“kéž by se v podobném, povedeném stylu nesly i další skladby“.

2.
Druhou skladbou je cover písně „Svobodou spoutání“ od kapely Benjaming band. Benjaming band je u nás oblíbené zejména kvůli zvláštnímu stylu, který hraje, tzv. folk punku. Netypickým nástrojem, na který se v kapele hraje, jsou tudy. Je tedy jasné, že tento cover bude od originálu dosti odlišný.

3.
Dark Gamballe – tak tohle mne teda absolutně neuchvátilo. První zklamání na této desce. I když je velmi originální, dle mého názoru naprosto mimo.

4.
Totální nasazení, no, co na to říct. Je vidět, k jakému stylu se tato, původně kvalitní, skutečně punk-rocková kapela posouvá. Písnička je v pomalém tempu, což by nevadilo, kdyby nebyla ve stylu podobném kapele Kryštof apod., tedy absolutní odrhovačka. Bohužel, další zklamání.

5.
„Snad se to konečně vrátí k dobrým skladbám, jako tomu bylo na začátku“, říkal jsem si. Naštěstí byly mé prosby vyslyšeny. Se skladbou „Jsme sami“ přichází kapela Zeměžluč, punková legenda naší scény, a přináší neobvyklý, velmi originální vál, který je zábavný, dobře zazpívaný, přesně tak si představuji pořádný cover!

6.
Znouzectnost – další, velmi originální remake, konkrétně písničky „Sestro“.

7.
Houba – i když je to již delší dobu, co jsem tuto kapelu poslouchával, tak mě tato písnička zaujala a potěšila. Prostě punk-rock jak má být.

8.
Tleskač – jedna z, dle mého názoru, nejpovedenějších písní. Naprostá originalita, kdo by rád slyšel známou pecku od N.V.Ú.-„Já vím“ v podání SKA, nyní máte tu možnost!

9.-12.
Skladby od kapel Brutus, Z ničeho nic, Heebie Jeebies a Záviš jsou zajímavé a trochu originální, ale není nic zvláštního, co by mě na nich mělo zaujmout.

13.
Sputnik-asi je chyba na mé straně, prostě nemám rád skladby, kde je víc elektroniky a efektů než normální, poctivé muziky. Někomu se to může líbit, mě tedy ne.

14.
Garage – typický big-beat, potěšil mne.

15.
Vision days – jedna z mých oblíbených kapel. I když jsou skladby, které má V.D. mnohem povedenější, není nic konkrétního, co bych mohl vytknout. Možná snad někoho přestanou po chvíli bavit.

16.
Hadry z těla – dobrý vtipný cover, líbí se mi. Stylově podobné jako Znouzectnost.

17.
Poslední skladba na tomto albu je od ruské kapely The Pauki. Další z mých favoritů, taky vzhledem k tomu, že ruská punková a hc hudba patří k mé oblíbené.

Celkově se album „tribut N.V.Ú. – 20 let“ nemá za co stydět, až na několik vyjímek. Toto album skvěle začíná, skvěle končí, což je pro mě dost podstatné, až na pár zklamání, na které jsem během poslouchání této desky narazil, se jedná zkrátka o velmi povedenou kompilaci.


Interpret:Různí
Album:Tribut N.V.Ú. –­­­ 20. let
Počet stop:17
Rok vydání:2009
Vydavatelství:Cecek Records
Seznam skladeb:1. Ex tip (Slovensko) – Hej, vy!
2. Benjaming band – Svobodou spoutaní
3. Dark Gamballe – Pogo, punk a rock´n´roll
4. Totální nasazení - Nenávist
5. Zeměžluč – Jsme sami
6. ZNC - Sestro
7. Houba - Dno
8. Tleskač – Já vim
9. Brutus – Tetička
10. Z ničeho nic – Nechtějte po nás
11. Heebie Jeebies – Svobodou spoutaní
12. Záviš – Nebojte se prasat!
13. Sputnik - Pátrám
14. Garage – New age
15. Vision Days – Jinej člověk
16. Hadry z těla - Dneska
17. The Pauki (Rusko) – Anarchistická lidová


Autor článku: Bazed


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist