1. 6. 2007

Vision Days - rozhovor

Rozhovor s legendární punkovou kapelou Vision Days. Na otázky Alana Rohana odpovídá kytarista a zpěvák IAN.


ALAN: IANe, Vision Days existuje bez mála 15 let?
IAN: 17 let

ALAN: Začátek Vision Days nebyl punkovej - na stránkách uvádíte, že jste začínali jako gotický rock...
IAN: Na začátku byl punkovej, my jsme začínali s punkem v roce 1990 a hráli jsme do roku 1992, jenomže neustále se měnila sestava a neustále přicházeli nový lidi a já jsem byl v té době benevolentní. Když přišel nějaký nový člen začal to směřovat někam jinam, takže my jsme se pomalu z toho punku dostávali ke gotice. My jsme vlastně od toho roku 1992 tápali ze strany na stranu a nevěděli jsme pořádně co. A já jsem přitom hrál ještě ve dvou kapelách Maruško mám tě rád 3045 a pak jsem hrál v kapele Zfetovaný motýlci. Mně to vždycky táhlo k tomu, aby to valilo. Čili jsem hrál zároveň ve třech kapelách a abych nezapomněl hrál jsem i v jedné trashmetalové kapele která se jmenovala Evil, no a vlastně přes různé změny jsme se každý propracovávali jinam. V roce 2000 jsem se nasral, řekl jsem si takhle to prostě dál nejde furt stojíme na mrtvém bodě. Postavil jsem se čelem ke kapele a trochu jsem si dupnul, takováhle kapela je dneska a budeme hrát konečně to, co chci hrát já takže jsme začali hrát opravdu Punk. Samozřejmě jsme se tím nějak proťukávali, to naše první CDčko Řetěz od boudy se zvukově až tak moc nepovedlo protože zvukař byl bigbeatovej, čili vlastně nás tlačil do něčeho, co my jsme ani nevěděli. Pozvolně se to celé však ubíralo k tomu Punku, až jsme vydali druhé CD NA HÁKU tam ta hranice definitivně padla. Od roku 2003 máme stálou sestavu což je:
Atom – kytara zpěv
Petr Punk – basa, zpěv
Protex – bicí
Tomík – záskok kytara, basa, zpěv
Ian – kytara, zpěv

ALAN: Připravujete nové album, jak jste s ním daleko?
IAN: Už máme hotových 18 písniček z toho jich hrajeme 7 koncertně. Vždycky si nějakou střihneme podle nálady a kolik máme času, 7 jich tedy umíme a těch jedenáct dopilováváme u nás doma ve studiu, ale jsou to v podstatě definitivní verze. Nahrávat bychom měli jet někdy na jaře 2008 do Tritonu a mělo by to vyjít opět u CECEK Records odhaduju někdy na podzim 2008.

ALAN: První album jste si dělali nejdřív sami, potom vám ho znovu předělal CECEK Records, jak k tomu došlo?
IAN: My jsme byli strašně naivní, já jsem si koupil zvukovou kartu do počítače, že je to profesionální a myslel jsem si, že tím dokážu natočit celé CDčko. Takže jsme si pozvali k nám zvukaře z jedné kapely, ve zkušebně jsme to celé natočili a furt se nám to zvukově nezdálo a chtěli jsme to pořádně zmasterovat. Tak jsme jeli do studia Triton a týpek, co stojí za hejblátky nám řekl, že s tou nahrávkou se v podstatě nedá nic moc dělat. Tak jsme se domluvili na znovunahrátí a udělal nám i docela slušnou slevu. Za půl roku jsme tedy vyrazili k němu do studia, mezitím jsme stvořili ještě další tři písničky, takže místo prvních deseti bylo nakonec třináct. A vydal nám to CECEK.

ALAN: K tomu prvnímu albu neměl CECEK Records nějaké výhrady, když už to jednou vyšlo, dělat to znovu?
IAN: No ono v podstatě jakoby nevyšlo, my jsme v podstatě toho prvního moc neprodali. Ono se prodalo pár kopií a stáhli jsme to z prodeje a těm lidem co si pořídili první náklad jsme zadarmo poslali opravenou verzi. Jinak my to máme jako raritku pro lidi , které by to zajímalo je to takové, teď nevim jak to přirovnat, prostě spíš jako sběratelský kousek. Tak asi nějak

ALAN: Teď když se vrátíme úplně zpět do historie... Maruško mam tě rád 3045 jsem viděl v TV v nějakém hudebním pořadu hned po revoluci...
IAN: No asi ano, já jsem v podstatě s těma klukama začal hrát v ten moment, kdy oni to pomalu balili. Bohužel ta kapela krachla defakto na chlastu. Vesměs jsem s nima neabsolvoval žádný koncert, ale půl roku jsem s nima zkoušel.

ALAN: Mimo hraní pořádáš i festival s názvem Brněnec, letošní bude už osmý ročník. Jak jsi přišel k tomu dělat Brněnec fest?
IAN: My jsme kdysi s kámošem, protože my máme u nás takovou bezvadnou partu, tak jsme si řekli, že bychom mohli udělat pro ně vystoupení naší kapely. Tak jsme si pronajali letní areál. Koupili jsme pět beček, lidi nebudou platit vstupný bude to jako pro ně zadarmo, ale budou si kupovat pivo a my z utržených peněz zaplatíme výdaje. Čili to mělo být vzaný jenom jako koncert, nedělali jsme ani žádnou propagaci. Pozvali jsme jen pár lidí a ještě jednu kapelu no a ono se to nejak rozkřiklo a na konec přišlo sto lidí a nám se to strašně líbilo, tak jsme si řekli, že druhý rok to pojmeme jako festival. Na tom už hrály čtyři kapely, začali jsme se pomalu učit. Další rok se to zase povedlo, tak jsme to rozšiřovali na další rok bylo sedum kapel pak 10, 12, 14 atak dál. Letos máme 18 kapel.

ALAN: Od roku 2004 vychází sestřih CDr verze a v současné době DVD
IAN: Nejdřív to nebylo vůbec plánované to mapovat. Jeden kluk, kterého známe přišel s kamerou. A protože ho baví točit a dělat na počítači, celé to natočil a pak nám to dodal jako sestříhaný materiál, kde byly kapely mezi tím nějaké srandičky a tak no a nám se to libilo, ale ještě jsme CDr nevydali. Až když udělal druhý ročník, ten byl taky na CDr a taky dobře vyvedený tak jsme si řekli, že bychom mohli vydat dokument pro lidi, co to zajímá. V roce 2006 sehnal lepší kameru záznam je opravdu kvalitní, tak to jsme udělali jako DVD no a je to venku tři sestřihy 2004, 2005 a 2006 za mrzký peníz po 100Kč to dáváme - je to fakt dobré. Ty staré CDr budeme taky předělávat do DVD formátu s menu. Řekl bych jako dokument je to zajímavý.


ALAN: Takže i letošní Brněnec budete natáčet?
IAN: Na letošní Brněnec děláme ještě změnu pro bližší okruh lidí. Bude určitě sestřih z celého festivalu a k tomu komplet celé naše vystoupení. My jsme vydali v roce 2005 náš záznam z vystoupení jako DVD, na to jsme měli pujčenou televizní kameru a na letošek budeme mít pozvaný štáb i když to jsou známí a dělají to pro nás zadarmo. My na tom taky nějak extra nevyděláme, chceme držet cenu 100Kč. Natáčet se to bude z vícero kamer a pujde to celé do střižny, takže záznam by měl vyjít velmi dobře.

ALAN: Krom českých kapel jako jsou N.V.Ú. a jim podobných seskupení hráli jste ještě s někým jiným větším třeba ze zahraničí?
IAN: Hráli jsme s Exploited na Antifestu, teď v září budeme hrát z Buzzcocks na oslavě dvacet let s kapelou Do řady, a tak jediné, co nás mrzí, že jsme nehráli s H.N.F.

ALAN: Hm, no s H.N.F. si ani nezahrajete. Samozřejmě H.N.F. tě oslovuje jako každýho punkera. Současnou hudbu kterou dělá Štěpán z XIII. Století, oslovuje tě to nějak?
IAN: Já jsem to neměl nikdy rád, protože oni to označují jako gotický rock. Já nechci nikoho hanit, je to čistě jejich věc, ale já jsem vždycky poslouchal gotický rock Bauhouse, Joe Division, Siouxies and the Banshees, the Cure a další to je u mě gotika. Gotika typu XIII. Století tomu říkam Pop Gotika a texty o zámcích to podle mě není gotika. Když si někdo přečte texty Joe Division, tak to jsou osobní výpovědi a určitě to není o zámcích.

ALAN: Do zahraničí se někam nechystáte krom Slovenska na festival Punk Island? Třeba Polsko, Německo, Anglie, Ekvádor, Bolivie?
IAN: Smích... Ne, zatím ne, myslím, že je na nás brzo vyjet někam ven krom zmíněného Punk Island.

ALAN: Letos na Antifestu budete stát na jedněch prknech s Casualities, je ještě někdo s kým si chceš zahrát?
IAN: Jo určitě s Buzzcocks a s těma si i letos zahrajeme. Buzzcocks mam hodně rád, jsou taková moje srdeční záležitost. Samozřejmě bych rád hrál s Damned - ti jsou také z jedněch oblíbenejch kapel.

ALAN: Závěrem bych se tedy ještě jednou zeptal na to CD které připravujete a bude snad venku do roka, roka a půl vydané. Ty skladby budou teď o čem a hudba bude dravější, nebo pojedete ve stejným vlaku jako bylo album Na háku?
IAN: My v podstatě budeme navazovat na CD Na háku, budeme vycházet ze stejných postupů, nicméně to CD bude trochu pestřejší. Máme tam jednu Reggae skladbu, dvě skladby pojedou ve starém HardCore stylu mírně podobné Dead Kennedys, album tedy bude vostřejší a bude tam s tím víc práce. Zvuk by měl být ještě kvalitnější, než máme v současné době. Texty budou samozřejmě politické - korupce, fašismus a o dalších. Co mne teď nejvíce oslovuje. Dále tělesně postižení lidé, hladovějící Afrika a tak prostě pozitivní Punk. Máme domluvené i hosty na nahrávání, na to Reggae třeba zpěvák ze SKANDÁLu a bude hrát i na bonga, na saxofon budemew mít zase pozvaného Zdeňka z Volantu do dvou písniček a klasika Štěpán Málek (N.V.U.) nás podpoří zpěvem v některých písničkách. Doufám, že výsledná se bude lidem líbit a budou spokojeni.

ALAN: Díky za rozhovor a snad se uvidíme na Brněnec festu.
IAN: Taky díky a rádo se stalo.


Foto převzato z webu kapely
Autor článku: Alan Rohan  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist