Reklama
4. 3. 2017

Víťa Schrek o China Blue

Víťa Schrek je protřelý muzikant, známý především působením na hudebních pódiích jihomoravské vrchoviny. A tak nikoho nepřekvapí, že je taky zakládajícím členem jihlavského hudebního uskupení China Blue, které když uslyšíte třeba někde v klubu a zapaříte na něj, budete se těšit na jeho další párty... A tak jsem Víťu na téma "China Blue" i vyzpovídal a výsledkem je toto interview...


Ahoj, muzice už se věnuješ řadu let, prošel si několik jihlavských kapel, než jste založili s přáteli China Blue, jak to vlastně s China Blue začalo?

 

Slavil jsem 33 narozeniny a chtěl jsem svá Kristova léta oslavit pořádným muzikantským večírkem. Tak jsem si pozval do tehdejšího klubu Maňana spoustu kamarádů a muzikantů a mimo jiné taky jihlavskou bigbítovou sestavu Los Heulos, která tam tehdy udělala skvělou atmosféru. Tam to všechno kolem třetí ráno při jamu s kapelníkem Honzou Michálkem vlastně začalo. Já potřeboval po náročných 10 letech s Major Major nějakou změnu a kluci zase bubeníka. Původně jsem totiž do Chiny nastoupil jako bubeník, než mě zase za nějaký čas šoupli za mikrofon.

 

A ještě, v kterém roce vlastně band China Blue vznikl? Na stránkách jsem to nenašel...

 

No, nějaký pátek už to je :-). Tipuji 2003.

 

Kdy ty si poprvý hrál před lidma na pódiu?

 

Poprvé jsme myslím hráli s třídním bandem už na základce v osmičce na Semilucké (dnes Březinova) na školním večírku. Měli jsme v repertoáru Katapult, Olypmic, Schelingera a Paranoid od Black Sabbath. Pak taky na internátu v dnešním Domově mládeže Na Stoupách. Opravdový koncert na skutečném podiu jsem ale odehrál myslím až když jsem byl na gymplu. Bylo to pro zdravotní sestřičky ze zdravky a vojáky záklaďáky v klubovně Velkých kasáren, tam, kde za pár let vzniklo legendární "jihlavské Áčko". Bylo to s kapelou Revers.

 

Působíš nyní aktuálně ještě v nějaké jiné kapele?

 

China je samozřejmě priorita, ale hraju i jinde. Třeba s kamarádkou písničkářkou Markétou Baťovou, která dělá různé věci a je schopná poskládat dohromady všelijaké hudební projekty, třeba i s kluky Homolovými, s Honzou z Wohnoutu a s jeho tátou Olegem. Hraju i v kapele III. Třetina, kterou dal dohromady písničkář, ale taky výbornej hokejista Mirek Třetina. V loni jsme odehráli i pár "vzpomínkových" koncertů s Major Major v takřka původní sestavě. Momentálně přemýšlíme nad nějakou muzikou s Mirkem Palldou Palečkem. On skládá muziku, já píšu texty a zatím si s tím tak hrajeme. Uvidíme, co z toho bude, je to na začátku. Muzika mě pořád baví. Než bych vysedával u piva a chytračil, raději vezmu kytaru nebo cajon a půjdu hrát.

 

Když si byl mladší a dělals muziku, neuvažoval si o tom, že by ses muzikou živil? Když přišla revoluce…

 

No jasně že jo. Byl to můj sen. Už na gymplu jsem začal zpívat v Metanoonu, potom rok bubnoval v PB Sprintu, pak přišla éra Autobusu. Chtěl jsem být rokenrolovou hvězdou a dělat jenom muziku. Vlastně jsem tomu kdysi podřídil skoro všechno, vykašlal jsem se na studia, abych strávil příštích 10 let s Major Major a věřil jsem, že to vyjde. Nevyšlo. Nevadí. Vyšly jiné věci :-)

 

Kolik může mít China Blue už odehraných akcí?

 

Hele to netuším. Nikdy jsem to nepočítal. My už sice dávno nehrajeme každý týden, ale za těch 15 let jsou to určitě stovky.


 

Máte vybraný nějaký místa, kde se vám líbí nejvíc? Kde hrajete rádi?

 

To určitě. Když jsou tam fajn lidi (rozuměj hezký holky), pohodová atmosféra, dobré jídlo a pití... :-).

 

Hrajete radši v sálech nebo venku?

Asi to tak úplně nejde říct. Je to fakt spíš o atmosféře. My už chceme hrát hlavně v pohodě. My totiž nic nemusíme, ale chceme. Hraní nás jako kapelu spolu baví a když to baví i lidi, kteří přijdou a užijí si to s námi, tak je to ono. Já třeba miluju velkou open air stage a myslím, že nám jako kapele velká scéna vyhovuje, ale umíme si to užít i v hospůdce pro 50 lidí. Hlavně, když se tam vejdeme, máme na podiu strašnejch krámů (rozuměj nástrojové aparatury)... :-)

 

Máte specifický výběr hudby, nejste klasická zábavovka. Je to záměr?

 

No jasně že je. Hrajeme muziku, kterou si díky naší sestavě a úrovni muzikantů můžeme dovolit hrát. Pečlivě si repertoár vybíráme, aby to byly dobré skladby, aby nás bavily, ale zároveň aby nebyly moc "profláklé". Navíc většinu skladeb trochu upravujeme do vlastních aranží, takže výsledkem je takový náš typický sound.

 

Vybavíš si nějaký nejzvláštnější místo, kde jste hráli? Něco nezvyklýho…

 

Hm, nevím. Hráli jsme už na různých místech, za různých okolností, ale nic vyloženě bizarního, nebo dojímajícího mě nenapadá. Miluju jihlavský letňák, má atmosféru a kouzlo. Je to takový nedoceněný poklad Jihlavy. Docela výjimečný kšeft je třeba každoroční hraní na kongresu lékárníků, většinou v některém z českých kongresových center. To je takové divoké hraní pro 700 lidí, z čehož je 650 lékárnic. A to je vždycky velký zážitek, hlavně po půlnoci... :-)

 

Máš trému před tím, než začnete hrát?

 

Nijak se nehroutím, ale mírné lechtání kolem žaludku cítím skoro vždycky. To k tomu nějak patří a zároveň to člověka trochu nakopává.

 

Máš konkrétně představu pro kolik lidí si nejvíc hrál s China Blue najednou? Třeba na nějakým fesťáku nebo tak...

Myslím, že nejvíc lidí jsem z podia viděl asi na jihlavském náměstí na Koncertu bez hranic v rámci jihlavského Havíření. Tam jich určitě pár tisíc bylo.


 

Jakým způsobem vybíráte písničky do repertoáru? To si jako kapela sednete dohromady a dáváte hlasy jednotlivým songům nebo někdo přijde a řekne - Tohle se bude hrát?

 

V podstatě to tak je. Jedou za čas si uděláme poslechovou zkoušku a každý přinese písničky, které by rád udělal a hrál. Pak to posloucháme, kecáme o tom a ono z toho vždycky něco vypadne. Pak to nazkoušíme, párkrát odehrajeme naživo a buď si to sedne, my jsme s tím spokojený a zůstane to v repertoáru, nebo to nefunguje a vyhodíme to.

 

A přibývají vám do repertoáru ještě nové skladby? Jak často?

 

Vždycky přes zimu něco nového uděláme. Není toho moc, ale každý rok něco přibude a něco vyhodíme, co už nás nebaví.

 

Hodně muzikantů s nimiž jsem se v poslední době bavil, nemusí třeba Kryštof, Chinaski a podobně. Co tobě se z český muziky líbí a co naopak nelíbí? Je nějaká kapela, která se ti líbí? Nemusí být známá, nemusí už ani existovat…

 

Je toho spousta, co mám z muziky rád. Asi nejlepší českou kapelou pro mě zůstává pořád Lucie. Skvělý rock pop, který se navždy zapsal do naší hudební historie. Mám rád Davida Kollera i jeho sólový věci, který mě pořád nějak oslovují. Kryštof ani Chinaski mi nevadí. Zrovna jejich živá vystoupení jsou vždycky ukázkou profesionality a hudební ukázněnosti. Pro mě jako posluchače je to rozhodně víc, než když se banda vyhulenců s hvězdnou manýrou oblékne do blejskavých oblečků a předvede nudnou rádobyshow, opřenou o dva rádiový hity s trapným textem. Mám prostě radši, když má kapela nějaký svůj opravdický ksicht, než když kapelu udělají od a až do z dnešní producenti. Navíc to mám hlavně tak, že si spíš pamatuju dobrý koncerty a v loni mě určitě nezklamali Wohnouti, Jelen, Xindl X, Krausbery, líbila se mi Lenny i Eva Farna a pobavil mě třeba Pavel Calta. Ze zahraničního bigbítu mě určitě hodně ovlivnila vlna kapel ze Seattlu Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden. Mám hrozně rád Cult, Guns "n" Roses, Aerosmith, INXS. Z šedesátek je pro mě asi nedostižný příběh Jima Morissona a Doors. Sakra, nějak moc mrtvol... :-)

 

 

Vlastní hudbu v China Blue neděláte, máte na to svůj "nezvratný" názor, můžeš nám jej přiblížit?

 

Vlastní skladby už opravdu neděláme, protože na to není jednoduše čas. Původně jsme chtěli a pár věcí i udělali, ale časem jsme si prostě museli přiznat, že tudy cesta téhle kapely nevede. Autorská muzika si vyžaduje své, je to spousta práce a času a my se domluvili, že jsme to chceme dělat jinak. Navíc, většina z nás si za svůj muzikantský život autorské muziky už užila dost. Nemáme ambici točit desky ani videoklipy. Síla Chiny je v tom zážitku živého, syrového hraní.

 

Jak to vidíš s China Blue do budoucna? Co plánujete třeba pro tento rok?

 

Dokud to půjde tak hrát. Kapela jako je China se dneska dává těžko dohromady. Čím jsme starší, tím jsme komplikovanější :-). Jsme rádi, že se máme. Čeká nás letos pár pěkných "kšeftů", který si hodláme prostě užít...

 

Hromada patnáctiletých kluků přemejšlí o tom založit kapelu. Má to cenu podle tebe?

 

No jasně že má. Kluk s kytarou na krku má oproti klukovi bez kytary šanci 5:1 sbalit tu nejhezčí holku ze čtvrťáku :-)

 

Co by jsi vzkázal našim čtenářům?

 

Ať čtou tvůj časopis? :-) No a pokud jsou mezi čtenáři i naši fandové, tak že se na ně těšíme na nějakém "bigbítu". Díky.Autor článku: David Havlíček


Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
MAGMARR
(1. 4. 2018 - 22:38)
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist