Reklama
21. 6. 2017

Vláďa Šafránek - život je rock n roll

Představovat Vláďu Šafránka? Trochu blbost. Těch lidí, kteří by ho neznali, v této republice moc nebude. O Walda Gangu a Harleji se popsaly už stohy papíru, tak se pojďme podívat na ty ostatní kapely...


Ahoj Vláďo začneme od Adama nebo spíše Mostu a Krevelu.Jak se vlastně stane člověk frontmanem kapely?
U mě to bylo tak, že jsme s kamarádem shlédli koncert Iron Maiden a hned potom bylo jasné, že ze mě bude Bruce Dickinson.. takže role jsme si rozdělili. Já byl zpěvák a on baskytarista. Teď už zbývalo, sehnat jen zbytek kapely. Shodou okolností ve vedlejším paneláku zkoušela bezejmenná kapela, který chyběl jenom zpěvák. Takže bylo rozhodnuto (KREVEL).

 

Zpěv byl jasný už od začátku nebo tam byl nějaký nástroj a liduška?

Víš, já byl panelákový dítě, něco jako děti ze stanice ZOO, takže z hudebních nástrojů mě zajímala jenom kytara a lidušku jsem k smrti nenáviděl. Dnes by to bylo ale určitě opačně.

 

To ti tenkrát bylo tuším 14 let a bavíme se o rokách 87-89. Z kraje roku se ozývá Praha a přichází lano od Milana Krištofa do AUTOGENU - to byla trochu jiná liga.

No, bylo mi 14, ale v roce 86 a z kraje roku 89 hledala skupina VITACIT zpěváka a já se svojí přítelkyní Lenkou jsme se rozhodli poslat videokazetu s koncertem skupiny KREVEL, kterou jsme tenkrát pořídili na koncertě v duchcovském zámku.

Kazetu jsme poslali Jiřímu Bartošovi, což byl asi zřejmě manažer VITACITU, který ji ale dal Milanovi Kryštofovi ze skupiny AUTOGEN a ten si mě pozval na konkurz, který jsem později vyhrál a stal jsem se právoplatným členem AUTOGENU ( ve VITACITU zpíval DODO).


 

Přichází, pokud se nemýlím, první kontakt se studiem a demo s Autogenem…

Hned jak jsem nastoupil na post zpěváka, odebrali jsme se do studia Petra Jandy ( Propast ) a nahráli tři studiové nahrávky ... Moje první velká studiová zkušenost a začátek velkého hudební světa pro 16 letého kluka z Mosteckého paneláku ... jen tak mimochodem můj první koncert se skupinou AUTOGEN byl shodou okolnosti v Mostě v Q klubu Zahražany.

 

Studio Petra Jandy tenkrát bylo možná jedno z nejlepších. Je kupodivu, že Autogen se někde neobjevil na nějakém sampleru a ani jsem neslyšel, že by se plánovala deska. Tehdy myslím ještě frčeli Rockmapy atd...

Tak určitě to ve své době bylo jedno z nej ..studují u nás ... nahrávalo se tam ostošest ... Proč jsme nebyli na žádném sampleru třeba jako byla ROCKMAPA a nebo proč jsme nenahráli tenkrát ještě LP nevím ....byl jsem opravdu mladý a těmhle věcem jsem nerozuměl ... ale pravdou je, že jsem si hrozně moc přál na ROCKMAPĚ být ... :) Do věci, co se týče nahrávání CD a jejich vydáváni mě zasvětil později T.RAUER ....

 

Přichází dá se říct osudové setkání s Tondou Raurerem v Brianu.

Po dvou letech v AUTOGENU jsme se seznámili s Tondou Rauerem, který už během působení v kapele mě lanařil do BRIANU. Z počátku jsem strašně odmítal, ale nakonec jsem nabídku prostě přijal.


 

Brain byla to regulérní kapela nebo jak se dnes říká projekt?
No, BRIAN !!! byla regulérní kapela, která vydala desku ČELEM KE ZDI, na které zpíval Leoš Semerád, který záhy po vydání v kapele skončil. Z prvopočátku jsme chtěli desku přezpívat, ale nakonec to zůstalo tak, jak to je. Brain, byl vlastně můj projekt s Tondou Rauerem. Vydali jsme desku Příliv, která zůstala takovou pěknou vzpomínkou na naše mládí.

 

Tady by se zdálo že je to úplné, ale ještě jedna kapela se mihla v tvé minulosti, o které se toho moc neví – Koša-Band.

Koša-Band, byla chvilková úletová kapela z Mostu, která mimochodem může za písničku ZRZI ZRZI (Holka zrzavá).

 

Aby to bylo úplné, tak je tu projekt nebo kapela -Tak jo?
TAK JO, je chvilková úletová kapela z Prahy. Když to jde, tak si zahrajeme.

 

Tak na tom jsem ještě nebyl můžeš nám to přiblížit?

Jsme parta lidi co si jen tak mezi řečí slíbila, že si zahraje .... Míra Dvořák ( kytarista ) je prima kluk, už dlouho jezdí s Harlejem jako technik tak tady se vždycky trochu odreaguje .. Monika je ženská která si plní si svůj životní sen baskytaristky a podobně je na tom Tomáš který mlátí do bubnů, asi proto spolu žijou :) Já a Tonda jsme jasný .... Zajímavé na týhle kapele je, že na každém koncertě má spoustu hostů ....... a to je príma :)


 

Natočil jsi řadu desek s různými skupinami, dvě sólové. Účinkoval jsi v seriálu. Co muzikál? Nebyla nabídka nebo tě to nelákalo?
Muzikálová nabídka mi nikdy nepřišla a já si myslím, že je to asi dobře, protože si nemyslím, že bych tomu dal to, co tomu dávají jiní a dávají to dobře.

 

Na Velrybě jsi byl autorem hudby, textu. U Buccanerra už jsi se autorsky nepodílel. Proč?
Velryba je skvělá deska i po tak dlouhé době, co vyšla, si jí rád poslechnu a jsem rád, že se na ní podílel i takový muzikant jako je Jarda Helešic.

Trochu mě mrzí, že se dělala v takovém divočejším období mého života.

Buccaneer je stejně tak autorsky má práce, akorát je na ní víc hostů, kteří se podíleli na desce buď textově (XINDL X, DANIEL LANDA), nebo autorsky ( Martin Volák) a nebo také duetově jako třeba píseň „ Já vím, že Ty víš“ s Olgou Lounovou, Kostitřes-Jakub Mohamed Ali.

 

Zdravotní situace u tebe je jaká je, máš asi plno volného času.. Jak ho vyplňuješ?
Zdravotní stav zatím není dobrý, ale neumírám :) Volného času mám teď pochopitelně více a tak ho trávím „různě“ jako např. koncerty, návštěvy přátel, kino, divadlo a pivnice, kde samozřejmě nepiji :)

 

Sem tam jsi viděn i na různých vystoupeních - teď třeba na čarodějnicích v Kosmonosích.Na parníku s Komunálem. Dost často to teď vidíš z druhé strany. Nějaký postřehy?

Je to skvělý… hrozně MĚ to baví, po těch letech vidět všechno z druhý strany je prostě pecka . Kluci z jiných kapel a vůbec lidi, který můžeš potkat takhle jako normální návštěvník ( fanoušek) je fakt úplně jiný, než když přijedeš, zazpíváš a zase jedeš.


 

Proslýchá se, že se ukážeš i na Rockovych Třtěnicích v srpnu?

No jasně, pokud to zdraví dovolí, tak na tomhle mejdanu nemůžu chybět. Ve Třtěnicích jsem už několikrát vystupoval a publikum je senzační, takže nejlepší vzpomínky. A letošní sestava? Orient 53 let na scéně, Jindra Pavlišta bude slavit 70. Bude mi ctí mu osobně pogratulovat. Iras - tak na něj si pamatuji ještě z dob Autogenu, jsem rád že to kluci dali znovu dohromady a já budu u toho. Loretta - nádherné baby a super muzika. Ale zajímají mě hlavně zpěváci - Radek Řezníček - svým rozsahem a technikou, to je absolutní naše špička, kdyby ho slyšel Láďa Křížků, tak se 14 dní v noci probouzí spocenej. Ondra Marek? Ozzy Osborne z Peček - v muzikantských kruzích pojem. A Zdenek Tomášek to je ďábel na pódiu.

 

Příští rok ve Třtěnicich vystoupí - dnes už to můžu prozradit - znovu obnovený Autogen. Když pán bůh dá a bude správná konstelace, můžem se těšit na tebe a Krále nebo Skelnou vatu?

Tak určitě jestli Milan Kryštof dá dohromady partu, která bude schopna odehrát koncert, budu jedině rád a ještě raději si s AUTOGENEM zazpívám

 

Nevím jestli se to hodí nebo jestli je to otázka mimo mísu, ale nějaká budoucnost či plány?

Budoucnost - plány .... tak samozřejmě bych chtěl dělat muziku co nejdéle, vydat ještě nějaké to cédéčko :) a bavit lidi na koncertech ... ale jenom v tom případě, že budu mít dost energie a chuť něco takového dělat .... Mám dceru Kamilku, kterou miluji a chci s ní tady na tom světě být co nejdéle

 

Modlit se neumím, ale já i spousta fans palce držet můžem, dík za rozhovor.

Já děkuji za rozhovor a nezapomeňte že život, je Rock and Roll. ŠAFRDA

Autor článku: zdenek svoboda

Darkont.cz

Komentáře:

21. 6. 2017 06:11
Lóťa
Zapomněli jste na Sandru a její velbloudi. Láďa patři mezi naší špičku právem. Ten první koncík Autogenu si dobře pamatuju, v Q klubu jsem dělal zvukaře. Úžasná doba. Hlavně zdraví... 😀

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Komentáře ke kapelám:
Progres
(12. 3. 2018 - 18:50)
Lord
(21. 2. 2018 - 08:00)
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist