Stríbrné prívesky na Darkont.cz
12. 1. 2016

Vstupte do Labyrintu kapely Rain

RAIN z Nového Města pod Smrkem dokončili novou desku Labyrint a směle s ní vrthli na koncertní podia. Hudba kapely RAIN je pestrý mix crossoveru s trochou HC, stoner rocku a doomu metalu. Nová deska je venku a není od věci si s kapelou pohovořit o novém CD a o jejich plánech do budoucna. Za kapelu odpovídali hlavní lídr Honza Kvapil, basák Hanz Cír, kytaráci Lukáš Cír a Filip Čáp


Na úvod našeho povídání bych Vás rád požádal o představení kapely RAIN nějak blíže, kdo kapelu v současné době tvoří a který moment z vaší historie považujete za nejdůležitější?

Filip: Tak já jsem s kapelou od února 2013, takže jsem dá se říct ještě nováčkem, ale už já sám jsem zažil konec 2 bubeníků a doufám, že v sestavě jaké se teď nacházíme zůstaneme. Honza Kvapil - zpěv, Lukáš Beyer - kytara, Filip Čáp - kytara, Hanz Cír - baskytara a Jakub Novotný – bicí.

Honza: Já jsem v kapele jediný původní, prehistorický člen (smích). Každý období mělo své, ale je pravda že teď jsem maximálně spokojen.

 

Jaké jsou vaše hudební kořeny a vzory?

Hanz: Jednoznačně nu-metal na přelomu tisíciletí , kapely jako KoRn,Limp bizkit,Deftones,Fear factory,Guano apes,Linkin park a tisíce dalších..

Lukáš: Já vyrůstal na kapelách jako je Guns’n’Roses, Aerosmith nebo taky Metallica, Nirvana a další. Naprosto unešenej jsem doteď ze Slashe, neskutečnej pán! No a poslední dobou se k tomu přidávaj hlavně metalcorový kapely, třeba WhileSheSleeps, Asking Alexandria nebo BringMetheHorizon.

Filip: Každej z kapely poslouchá dá se říct něco jiného. Od dechovky až po metal. :D Já třeba poslouchám takovou tu metalovou klasiku jako Iron Maiden, Guns n Roses, ale třeba nepohrdnu modernímu metalcoru. A od toho se vyvíjí naše hudba, někdo přinese nápad a s ním pak pracujeme. Je to hodně pestrý a tak nás to baví. :)

Honza: Tak jak bylo řečeno – každej má rád něco a naší muzice to myslím prospívá. Já můžu všechno, co je dobrý – od hard rocku až po thrash, metalcore atd :-D z našich kapel mám nejradši Komunál :)Na kontě máte novou desku „Labyrint“. Můžete desku blíž představit, jaké na ní zatím máte ohlasy?

Hanz: Tak Labyrint je dlouhohrající LP a co se týče materiálu tak je to směs starších a novějších nápadů a songů na kterých s námi pracovali dnes už bývalí kolegové.

Lukáš : Na desce je 13 songů a je to hodně rozmanitý. Některý věci jsou úplně nový, některý zase starší, ale upravený a hraný jinak než dřív. Podle mě si tam každej najde něco svýho, protože jsou na desce jak pomalejší, tak i svižnější kousky.

Filip: Ohlasy zatím máme kladné. Jedná se vlastně o první studiové album co máme na kontě. Písničku Labyrint jsme představili s klipem už minulý rok. Některé písničky jsou už starší, třeba Tvor, ale ten nesměl chybět, aby byla trilogie kompletní. Řeka se objevila už na předchozím albu, ale teď ji hrajeme trochu jinak, tak jsme se rozhodli ji znovu nahrát.

 

Čím, by jste nalákali, na novinku někoho, kdo o vaší kapele dosud neslyšel?

Hanz: Určitě originalitou neotřepaných rifů a rozmanitostí celého cd.

Lukáš: Asi tou rozmanitostí songů. Fakt bych řekl, že si v našem „arsenálu“ každej najde něco svýho.

Filip: Je to pestrá hudba a myslím si, že každý si tam vybere alespoň jednu skladbu. Poslechem určitě nikdo nic nezkazí.

 

Co řeknete k jednotlivým skladbám, kterou lze označit za koncertního favorita?

Hanz: Teď momentálně mě nejvíc baví novinka Všichni jsme stejně daleko, ale když se tak nad tím zamyslím tak mě baví všechny skladby z tohoto cd.

Lukáš: Tak mě osobně třeba hodně baví Dál nebo Odcházíš, se kterou jsme si docela vyhráli. Ale liší se to koncert od koncertu – ty písničky si užívám hlavně podle reakcí publika.

Filip: Vlastně se všema textama přišel Honza až na jednu písničku a to Všichni jsme stejně daleko,kde jsem přinesl text já a hudbu složil s kytaristou Lukášem. Takže můžu narcisticky prohlásit, že to je můj favorit :D

Honza: Jednoznačně Osud :-D jo ten tam ale není – Všichni jsme stejně daleko a Když všechno končí.A co plány na případné pokračování? Je na to ještě brzy nebo už se vám nějaké plány a představy honí hlavou?

Hanz : No na to je zatim opravdu brzy pomalu začínáme hrat na živo 2 novinky ale chtělo by to na nich ještě malinko zapracovat - hlavně nacvičit.


Lukáš: Plány a představy se nám nejen honí hlavou, ale už na nich i makáme. Nedávno jsme na zkoušce dodělali novou věc Osud a vedle ní taky jeden cover, kterým trochu probíráme publikum, když je to zapotřebí :)) Oba songy jsme hráli na posledních dvou akcích v roce a lidi se hýbali, tleskali a jásali, takže se asi líbí :)

Filip: No album sice vyšlo nedávno, ale už teď máme spoustu nápadů a nestíháme to ani nazkoušet. Teď hrajeme novou písničku Osud, která na CD ještě není a máme i první cover.

 

Album je kompletně nazpívané v češtině, řešili jste někdy v kapele otázku, jestli čeština nebo angličtina?


Hanz : V minulosti jsme s angličtinou experimentovali a musím říct že docela úspěšně,mě osobně by se v playlistu líbila i ruština a kdyby se do budoucna udělala jedna věc v angličtině a jedna v ruštině tak by to bylo hodně cool.

Filip: Já osobně preferuji když česká kapela zpívá česky. Když se taková kapela chytne angličtiny, tak to buď jsou texty o ničem a nebo výslovnost není nejlepší. Navíc si myslím, že takhle to osloví víc lidí a můžou si zpívat s námi.

Honza: Jelikož anglicky umím asi jako učitelka ruštiny, tak jednoznačně čeština.

 

Festivalová sezóna je dávno pryč, potkali RAIN během ní něco, co je oslovilo, zaujalo? A co je tobě, ať už jako muzikantovi nebo jako případnému posluchači, bližší, velké festivaly nebo radši komornější kluby?

Lukáš: Tak zaujalo mě hodně kapel, který kdybych měl vypisovat, není článek o ničem jiným :) A určitě mám radši fesťáky, asi jako každej muzikant.

Honza: Tak je to podle lidí, ale asi fesťáky. V příštím roce to bude např. Legends Rock Fest, Rovenská Rocková Noc, tradiční Koza a náš Fryyfest.Jak v RAIN probíhá tvůrčí proces, je to záležitost jednotlivců nebo je vaše album z hlediska tvorby muziky kolektivní dílo?

Hanz: Tak je to hlavně o nápadech a u každý písně je to různý. Někdy je to práce spíš jednotlivce a jindy práce celýho týmu.

Filip: Někdo má nějaký nápad, motiv, tak ho přinese do zkušebny a začne se s tím pracovat. Něco se vyhodí, něco se přidá, ale je to kolektivní dílo.

Honzo, vím, že jsi byl dlouho kytarista a zároveň zpěvák v RAIN. Co tě vedlo položit kytaru a jen zpívat? Přece jen holky letěj hlavně na kytaristy.

Honza: No šel jsem na operaci s rukou a byl nucen sehnat náhradníka. Přišel nějakej Lukáš :) a hrál tak skvěle, že jsme si ho nechali. Můžu se soustředit víc na zpěv a dle reakcí několika fans prej k lepšímu a hlavně nemusím nic tahat :-D Holky nepotřebuju, jsem šťastně ženat :-D

 

Pojedete k desce nějaké krátké tour? Pokud ano, co chystáte za překvápka pro fanoušky?

Honza: Tak doufám, že si hodíme minitour s kamarády z kapely Enola Gay, jako letos. Pak se snad podaří nějaké akce s Komunálem, na jedné z nich bude takový neonko křest tohoto CD – kmotrem bude Luboš Suchánek, se kterým je na CD duet – Když Všechno Končí. A ofiko křest bude 6.2.2016 v libereckém Rock Pubu. Kmotry budou: Dan Horyna a Honza Hlůže .Honza nám na cd nazpíval píseň – 1000 Tváří. Zahrají s námi – Merlin a Silent Session – všichni jste zváni !

 

Teď už zbývá jen závěrečný prostor pro to, co by jste rádi řekli na závěr. Nějaký vzkaz budoucím generacím.

Lukáš:Použiju klišé – choďte na koncerty! :P A neseďte furt za kompem, bolí z toho prdel :D Něco tvořte, dělejte a zlepšujte se v tom, je to lepší pocit než levelovat v nějaký PC hře.

Honza: Jo lidi choďte na muziku, bez Vás by to nemělo smysl.

 
Autor článku: Jan "Johny" Havlíček  Související články:  Komentáře:


 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist