Reklama
22. 8. 2014

Vypsaná fiXa - Krásný smutný den

Nejzneužívanější muzikantská sousloví posledních let jsou “opravdu poslední turné” a “návrat ke kořenům,” přičemž obě fráze bývají většinou vyřčeny s vidinou dolarů a bankovek jiných měn v kapse řečníka. O návratu ke kořenům se mluvilo také v souvislosti s deskou Krásný smutný den od Vypsané fiXy.

Je to již dvacet let od okamžiku, kdy toto pardubické seskupení poprvé udeřilo do strun a ušních bubínků svých posluchačů a na pány asi přišla nostalgická nálada. Ne snad, že by se kapela v poslední době nějak zvlášť podbízela masám, naopak si dokázala vybudovat silnou pozici bez ztráty kvality a originality. Takový bordel jako v začátcích to ale už dávno není…

Pro mnohé tedy může být překvapivý rozjetý začátek desky, který svou energií připomene živá vystoupení skupiny. Řádně punkově nabitých skladeb je na Krásném smutném dni více. Kromě zmíněné Kdo se s náma odpoutá? je třeba zmínit ještě Boty proti bustru a hlavně pořádně nabušený Karma je Mike Tyson. Márdi se zde nebojí jít se svým řevem na dřeň a stejně tak zbytek kapely šlape na 150 procent.

Fajnovější posluchači ale nemusí věšet hlavu, toto jsou pouze nejextrémnější případy. Přestože jakási syrovost je cítit z celé desky, najdeme zde i skladby, na které jsme u současné fiXy podstatně zvyklejší. Myslím tím například hitovky Zapadá hipík a Gigi, které kráčejí ve šlépějích předchozích desek.

Kapitolou samou pro sebe je potom titulní skladba Krásný smutný den, která je všechno jen ne punk. Naopak tu můžeme najít stopy surfu nebo swingu. Přesto na desku krásně sedne, ozvláštňuje ji a ukazuje, že pánové se pořád dokáží brát s nadhledem.

K tomu jim zde pomohl například producent Ondřej Ježek, který dokázal z desky udělat přesně to, co bylo třeba. Kromě toho zanechal v několika skladbách také muzikantsou stopu. Například v skladbě Caddy najdeme také Petra Marka z Midi Lidi v nezvyklé pozici xylofonisty.

Deska je prostě dobrá a potvrzuje nesporné kvality kapely. Tento návrat ke kořenům navíc nejspíš nebyl uskutečněn kvůli zlaťákům, protože deska je zdarma (popř. za dobrovolný peníz) ke stažení na stránkách kapely. Tam můžete najít také další bonus, historii jednotlivých skladeb z nové desky.


Interpret:Vypsaná fiXa
Album:Krásný smutný den
Počet stop:12
Rok vydání:2014
Vydavatelství:San Piego Records
Seznam skladeb:1.Kdo se s náma odpoutá
2.Bubák
3.Caddy
4.Boty proti bustru
5.Zapadá hipík
6.Malá noční hudba
7.Karma je Mike Tyson
8.Krásný smutný den
9.Krakow glowny
10.Gigi
11.Výhodou je
12.Šúrka mikrofon


Autor článku: šrája  Související články:  Komentáře:

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist