Stríbrné prívesky na Darkont.cz
4. 9. 2007

Witch Hammer - rozhovor

Rozhovor s jablunkovskou powerheavymetalovou formací Witch Hammer… Na otázky odpovídá basák Petr Caputa.


Kapela Witch Hammer funguje oficiálně od roku 1999. Můžeš kapelu představit našim čtenářům a seznámit je trochu s historií?
Takže Jablunkovská kapela WITCH HAMMER vznikla v září 1999 v sestavě Jan Šotkovský - kytara, zpěv, Oldřich Volný – kytara, Petr Caputa – baskytara a Daniel Bielesz – Bicí. Od začátku jsme chtěli hrát HEAVY METAL a to nám snad ze základu zůstalo dodnes, jen jsme to možná trochu zrychlili a přiostřili :) Jedinou změnou v sestavě byl post bubeníka, kdy v roce 2002 nastoupil do kapely Robert Mišun. Na kontě máme 3 dema a letos se nám konečně podařilo vydat debutovou desku „PRICE FOR THE NEW WORLD“

Vaše Kapela má typický heavymetalový název. Prozradíš, jak vznikl?
Úplné podrobnosti ti už neřeknu, protože je to dávno, ale vím že s názvem přišel bývalý bubeník Daniel a nám se všem zamlouval, takže bylo vymalováno :) Mimochodem podobnost s prvním demem kapely TORR je čistě náhodná a přišli jsme na to až po nějakém čase, takže tímhle jsme se neinspirovali, jak by se mohlo zdát.

Jaká je Vaše vize do budoucna? Kam až byste to chtěli dotáhnout?
Vizí je spousta. Takové ty trvalé jsou hrát co nejvíce koncertů, pokud možno co nejdál a kde to jen půjde, propagovat všemožně kapelu atd. Z těch aktuálnějších bychom chtěli natočit k desce nějaký videoklip, ovšem to je zatím jen plán a samozřejmě je to taky otázka financí.
Taky je u nás nutností sehnat schopného managera a vydávající firmu.
No a kam bychom to chtěli dotáhnout? Za těch pár let, co jsme na scéně, už jsme zjistili, že dnes už asi nebudeme jezdit světová turné a prodávat milióny desek :))) ale chtěli bychom dosáhnout toho, aby nás hudba uživila. To je myslím zbožné přání každého z kapely. Takže na tom musíme hodně makat! :)

Z Vaší muziky mi dost dobře vyplývá, že je Vaším velkým vzorem kapela Iron Maiden. Je tomu tak? Hledali jste třeba inspiraci i v jiných formacích?
No já nevím… zpočátku určitě, ale teď už mi to moc jako IRON MAIDEN nepřipadá. Minimálně z toho hlediska, že my používáme 2-šlapku, hlasově je zpěvák taky někde jinde a takových věcí by se našlo víc. Těch inspirací je spoustu, protože každý z nás poslouchá strašnou spoustu kapel, většinou v rámci Hard&heavy, Power metalu, ale i z jiných žánrů. IRON MAIDEN jsou kapelou číslo 1 pro mě, ale ostatní kluci by ti určitě řekli zase tu svou. Kdo má zájem, tak se může podívat na naše profily na webu witchhammer.webpark.cz

Účastnili jste se soutěže o předskokana avizovaných Iron Maiden při jejich koncertě v Ostravě… Skončili jste na úžasném prvním místě. Čekali jste to?
My ani nečekali, že se podobná příležitost vůbec může naskytnout :) To že jsme pak byli vybráni do finálové 15-tky a nakonec skončili první nás hodně překvapilo. Ale aby to zase nevypadalo, jako že jsme k tomu přišli jako slepí k houslím! Řekli jsme si, že podobná příležitost tu není každý den a tak jsme rozjeli velkou propagační kampaň a snažili jsme se pro to udělat fakt maximum. (simky jsme si ale fakt nekupovali :))

Jaké byly pocity, když si nakonec Maideni vybrali kapelu Gate Crasher, která skončila na druhém místě? Osobně byl pro mě jejich výběr trochu zklamáním.
Nebudu ti lhát, bylo to zklamání. Člověk si pak začně klást otázky typu: proč se změnila pravidla uprostřed soutěže, jak je to s regulérností atd. Po samotném koncertě v Ostravě si pak člověk klade otázky, jestli ten koncert GATEům v něčem pomohl, když viděl reakci heavy metalového publika na jejich hudbu, nebo právě naopak a jak by to bylo s námi a tak podobně :) Upřímně řečeno nás si taky nedokážu představit jako předkapelu dejme tomu PEARL JAM, nebo RED HOT CHILI PEPPERS… tam by například GATE CRASHER sedli perfektně a určitě by získali spoustu fanoušků, protože jejich hudba je v daném stylu dost kvalitní a má určitě blíže k těmto kapelám, než k heavy metalové legendě. Na druhou stranu, co tě nezabije, to tě posílí, takže my jedeme dál svou vlastní cestou a o zkušenost bohatší.

Cítíte na vlastní kůži, že jste po této soutěži více mediálně známí?
Zcela určitě! Celá soutěž byla dost mediálně sledovaná a naše písničky rotovaly na rádiu každý den. To je reklama k nezaplacení a patří za ní rádiu HEY velký dík! Teď už každý ví o co jde, když si někde přečte název WITCH HAMMER a to je super.

Jak je to u Vás s tvorbou nových songů? Jaké jsou role v kapele? Kdo dělá texty, kdo zase muziku?
Texty mám na starosti já a hudbu dělá z 90% kytarista a zpěvák Honza. Všechno se to pak dává dohromady ve zkušebně za účasti celé kapely. Teď v létě je dost koncertů, takže spíš propagujeme skladby z debutové desky „PRICE FOR THE NEW WORLD“, ale po prázdninách se pustíme do nových skladeb. Honza říkal, že už má spoustu nápadů na rify, tak ho nesmíme nechat vychladnout :)

Natočili jste tři demo nahrávky a letos přišlo na řadu i první řadové CD s názvem Price for the new world. Kolik Vám dalo práce a jak jste s ním spokojeni?
Materiál na desku se chystal asi rok a jednu skladbu jsme vytáhli ze staršího dema. Ve studiu jsme pak strávili asi 3 týdny. Pak nastaly trampoty s hledáním vydavatele, který vyústil v to, že jsme si jí vydali nakonec sami. To sebou však nese opět nemalé finanční náklady, takže se to zase zdrželo. Proto vždycky všude píšu že se nám desku podařilo „KONEČNĚ“ vydat :) Opravdu to není žádná sranda, když si všechno děláte sami. Obal, grafický návrh, propagace,studio,tisk a hlavně prachy, prachy, prachy! Za všechno.

Chystáte pro své fanoušky v současné době novinkové album?
Tak na to už jsem více méně odpověděl... Určitě! 2. desku bychom už ale opravdu chtěli vydat pod nějakou firmou.

Jakým směrem se bude ubírat?
Určitě se nevzdálíme od myšlenky řízného Power heavy metalu. Zároveň však chceme skládat Písničky zpěvné, chytlavé a dobře zapamatovatelné, aby si je člověk mohl zazpívat s bandou třeba po cestě z našeho koncertu :)

Je Vás často vidět živě na různých festivalech atd. Od kolika let hraješ a kdy ses poprvé dostal na koncert jako účinkující?
Na španělku jsem začal chodit asi ve 3.třídě. Pak jsem toho na čas nechal, no a na basu hraju prakticky od té doby, co jsme založili WITCH HAMMER, čili od 14 let. Dá se říct že všichni z kapely jsou samouci. První koncert jsme si odbyli s WITCH HAMMER v Jablunkovském Rock cafe v nějakých 15-16 letech. Hráli jsme 3 skladby od BLACK SABBATH :)

Co tréma?
Ty první 2 roky nějaká ta tréma byla, to je jasné, ale jakmile jsme už hráli a někdo na naší hudbu začal reagovat, tak bylo po trémě a koncert jsme si užívali :) Teď už trému nemáme. Spíš strach aby přišlo dost lidí, nepraskla struna atd. :)

Hraje se Vám, jako kapele, lépe venku nebo někde v klubu?
Klub je jistota i v případě nepříznivého počasí :) ale když se počasí vyvede, určitě se líp hraje venku. Venku se zase oproti klubu může stát, že je publikum tak nějak rozptýleno po okolí. To i to má svoje kouzlo. Osobně mám ale radši Open air akce.

Máš nějaké oblíbené kapely, ať už české či zahraniční?
Úchylný jsem na IRON MAIDEN :) a pak je toho fakt hodně. Namátkou: JUDAS PRIEST, KING DIAMOND,SLAYER, BLACK SABBATH, OZZY, AC/DC,AXEL RUDI PELL…z těch méně známých např. BLOODGOOD, TURBO(pl) atd. Z českých např. KREYSON, TORR, DOGA…

Které hudební styly a kapely osobně vůbec nemusíš?
Opravdu nemusím D´n´B, Hip-hop a podobné nesmysly. Taky dechovka mi bohužel nic neříká. No a nesmím zapomenout na dnes již legendární a známou dvojici Eva a Vašek! Strašný brak! :)

Co myslíš, jaké postavení má v současnosti heavy metal v české hudební scéně? Jaký máš názor na ty naše „rychlokvašky“ ze Superstar atp.? Nezamrzí trochu, že někdo, kdo za sebou nemá skoro nic hrává na festival na stagi. A zatímco kapely, které mají poctivě odpracováno jsou k vidění někde bokem na béčku?
Bohužel takhle je to u nás nastaveno. Takhle funguje hudební byznys u nás a kapela která za něco stojí musí být opevněna velkou dávkou trpělivosti a hlavně nikdy nepolevit, jestli se chce dostat na tu pomyslnou A-scénu. Bohužel to takhle funguje, že někdo to má hned a jiný si to musí odmakat… my patříme do té druhé kategorie. Přesto si myslím že Heavy metal v současnosti bere druhý dech. Stačí se podívat, co nosí mladí lidé na triku. Nevím jak u Vás, ale já když se projdu dejme tomu po Třinci, tak potkám spoustu hodně mladých lidí v triku IRON MAIDEN, NIGHTWISH, MANOWAR atd. Nebo jiné měřítko! Podívej se kolik lidí chodí u nás na heavy metalové koncerty, ať už do Zlínské Novesty, T-mobile areny v Praze, nebo podobně. Jsou to tisíce lidí a zdaleka to nejsou jenom pamětníci!

Co Witch Hammer a alkohol?
Před vystoupením ne, po koncertě ano. Někdy až moc…:)

A teď mimo muziku… můžeš na sebe prásknout nějaké své záliby atd?
Když ono se to pořád tak nějak točí kolem muziky:) Kromě kapely třeba sbírám CD a DVD a všechno co má nějakou souvislost s kapelou IRON MAIDEN (singly, vinyly, články, prostě všechno) pro podobně postižené nadšence jako já doporučuju stránku www.ironmaiden.sk. Je škoda, že u nás neexistuje oficiální fanklub… kdysi fungoval jeden Ostravský, ale ten bohužel skončil :(

Jaké lidské vlastnosti nesnášíš?
Faleš. Když se někdo tváří jako tvůj největší kámoš a přitom tě pak za rohem pomlouvá.

Kdy a kde Vás uvidíme v nejbližší době na živo?
Září máme celkem nabité. 7.9. jsme ve Frýdku-Místku na Beskyd rock festu, pak chystáme jednu velkou akci s kapelami DOGA, HAMMERHEARTH a LEGENDY SE VRACÍ 14.9. v Mostech u Jablunkova a 22.9. se účastníme Old metal festu v Karviné. Do Brna se pak chystáme v prosinci. Koncerty průběžně přibývají, takže doporučuju sledovat fanouškům tuhle rubriku na našem webu witchhammer.webpark.cz

Máš nakonec nějaký vzkaz pro naše čtenáře?
Lidi choďte na metalové koncerty a poslouchejte kvalitní muziku, ať máme my i ostatní kapely pro koho hrát :) Jedině tak se dá v tom českém hudebním průmyslu něco změnit, když i ti největší zabedněnci pochopí, že je o tento styl hudby zájem. Tak ať nás stále přibývá! METAL FOREVER!!!

Díky za rozhovor a hodně zdaru!
Autor článku: Ivo  Související články:  


Darkont.cz

Komentáře:

2. 2. 2008 16:56
WITCH HAMMER FOREVER

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist