Reklama
13. 12. 2006

Začátek konce - Lepší než jste čekali

Skupina Začátek konce natočila debut, který sice nikterak výrazně co do hudební náplně nepřekvapí (ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova), avšak velice lehounce plyne a rozhodně nenudí.

Na samotný úvod svého psaní musím uvést na pravou míru skutečnost, že české interprety příliš neposlouchám, lépe řečeno, nevyhledávám je. Možná bude tím důvodem již v útlém věku proběhnuvší kontakt s mnoha jmény světového formátu anglicky zpívajících. Ale pokud se naskytne příležitost, nemám problém nechat proudit ušima i jazyk mateřský, pokud je tedy relativně kultivovaným způsobem podán. A v případě kapely Začátek konce tomu tak naštěstí je.

Když jsem poprvé pohlédl na obal prvního a prozatím jediného počinu s názvem „Lepší než jste čekali“, tipoval jsem něco ve stylu doomu a podobných žánrů, zkrátka, hudbu velmi temnou, smutnou a depresivní. Z omylu mne však vyvedlo již otevření obalu CD, načež se mi zjevily názvy skladeb, v nichž se evidentně objevovala nadsázka a určitá odlehčenost. Z docela hezky udělaných webových stránek skupiny jsem pak se dočetl, že již před natočením debutu došlo ke změně, přičemž z rozjetého kolotoče vypadl bubeník Jakub Balabán, jehož jméno je ještě uvedeno na zadní straně bookletu.

Jak jsem již psal o své původní mýlce, nemáme co dočinění s posmutnělým zápisem, nýbrž celkem uvolněným albem, které má zejména rockový nádech, jenž lehce koketuje s metalem i kapičkou té melancholie (což způsobuje zejména zahrnutí houslí v podání Kristýny Rusňakové). Poněkud slabší stránku nacházím ve vokálu, jelikož nenabízí nic, co by mne nějakým způsobem omráčilo. Navíc na několika místech nepůsobí příliš srozumitelně. Zpestření přijde při zapojení ženského hlasu ve skladbách „Království za sny“ a „(Re)kapitulace“. Kde však hledat sílu tohoto mladého uskupení, to jsou refrény. Příkladem budiž písně „Jak svět přichází o básníky aneb konec básníků v Čechách“ (ta je docela návyková), „Spiderman“ nebo „Naďa“, což je velice nadsazená pecka, v níž uslyšíme třeba motivy z proslulého večerníčku Pohádky z mechu a kapradí. Při závěrečné „Good Guy“, která je zčásti nazpívaná severozápadní svahilštinou (alespoň tak uvádí booklet, já pravdivost z pochopitelného důvodu nezaručuji), pak zaslechneme svérázným způsobem zanotovaná známá slova kompozice Honzy Nedvěda.

Stručně uzavřeno, desky uvolněné a nenáročné kolikrát velmi vítám a kvituji s povděkem, pokud si muzikanti vkusně dovedou ze svých i jiných osob udělat legraci. Skupině se tohle povedlo a my můžeme jen do budoucna doufat, že se skutečně nejedná o jakýsi „začátek konce.“

Nahráno v sestavě:
Martin Pešek - zpěv, basová kytara, bicí
Ladislav Bělina - akustická a elektická kytara, zpěv
Tomáš Bělina - klávesy, samply
Jakub Balabán - bicí
Kristýna Rusňaková - housle, zpěv
Autor článku: Jan Stanislav

Darkont.cz

Komentáře:

31. 5. 2007 14:45
hura
hruza.. absolutni hruza.. i nahrany je to strasne kdo to mixoval? zpevak nezpiva, ale vypravi.. ale ani to vypraveni nnei dobre slyset..
7. 2. 2007 09:55
Gerard
ZAčátek Konce je nejlepší kapela u nás :-), mají velký potenciál a rozhodně jsou originální!!!

 Přidej nový komentář: 
Jméno:  
Text:
Opište pozpátku  
Hlavní menu
Houdek hudební nástroje - internetový a kamenný obchod
Vyhledávání
NEW komentáře
K magazínu:
Konec Rockmagu?
(15. 2. 2018 - 23:13)
Daniel Landa - Bouře
(25. 1. 2018 - 05:24)
Annabel - rozhovor
(11. 1. 2018 - 23:13)
Ruští Blind Ivy poprvé v ČR!!
(28. 12. 2017 - 07:55)
Komentáře ke kapelám:
Jan Plech
(27. 1. 2018 - 10:31)
Atariband
(30. 12. 2017 - 20:11)
Ortel
(28. 11. 2017 - 20:55)
Kiss Revival Praha - Official
(3. 11. 2017 - 16:14)
3-IRON
(18. 10. 2017 - 07:40)
Reklama pro vás:
Kytary - přívěsky
Náhodný vtip
Darkont.cz
Betlémy:
Klik Klak:
Metalshop atd.
STOP VOJNĚ!:

Nejnovější kapely
Máte webovky? Vydělávejte.
Máte své webové stránky? Umístěte na nich banner našeho partnerského e-shopu Darkont.cz a vydělávejte. Více info zde.
Antikvariát:
Darkont.cz
Plastelína:

TOPlist