Stríbrné prívesky na Darkont.czDetail kapely

3. Cenová
Edituj informace / přidej media

Kapela:3. Cenová
Město:Bítovany
Země: Česká republika
Vznik:2001
Žánr:Big Beat
WWW:http://www.treticenova.cz
Obsazení:Láďa Pavlík - kytara
Souček Pavel - zpěv, harmonium
Radek Dostál - bicí
Martin Beňo - basová kytara
Klíma Tomáš - kytara
Historie:Od myšlenky rovnou k činu
Historie tohoto vysoce uměleckého souboru se začala psát v roce 2001 asi tak v polovině července. Já s Pinďou jsme na taneční zábavě v Bítovanech potkali mého bývalého spolužáka ze ZŠ Tomáše Kulinu námi též zvaného Kuldu a v průběhu hovoru jsme se dostali k tomu, že chceme založit kapelu. Během tohoto večera jsme toto téma důkladně probírali až jsme se dopracovali do stavu celkem těžké opilosti. Po vystřízlivění a vzájemném zjištění, že to myslíme vážně jsme si vyhlídli místnost pro naše kulturní dýchánky a za pomoci vozů Škoda 100 a Trabant S 601 dopáčili na toto místo ty naše inštrumenty.
První zkoušky
První zkouška nás tří dopadla celkem rozpačitě, protože jeden uměl tři akordy, druhej jich znal pět, ale zase nevěděl jak se jmenujou a Pinďa na ten buben nepředvedl taky žádný zázrak. Na zkoušky se ze zvědavosti sobě vlastní chodil dívat náš kámoš Pavel Souček zvaný Sugin, a protože on měl hudební vzdělání (v trvání asi čtyř let hudebky na tahací harmoniku a nějakou tu plechovou troubu) nabídl nám svou spolupráci a že prej tu harmoniku přitáhne. Z počátku jsme se nebyli schopni naučit nějakou známou píseň, což jsme řešili tím, že jsme se pustili do skládání vlastních tříakordových kompozic, do nichž Sugin vkládal harmoniku a nám to připadalo fakt dobrý.
První veřejné vystoupení
První veřejné vystoupení bylo naplánováno na prosinec téhož roku. Byla to mikulášská zábava v Licibořicích, na které s námi vystoupila dnes již neexistující kapela „The new canal“ a kapela „Vedlejší produkt“ s níž jsme pozdeji měli ještě několik vystoupení. Této akci předcházelo mnoho zkoušek, při nichž jsme pravda kolikrát ani nebrnkli, ale toho lahvového co se vypilo - no jéjej.
Jak vznikl název III. Cenová
Taky bylo zapotřebí vymyslet nějaký název, což jak se ukázalo bylo to nejtěžší. Název vznikl tak, že v hospodě v Licibořicích při dohadování zábavy přišla hostinská a ptala se co že jsme to za skupinu - Pinďa už lehounce na šlupky povídá - no my že jsme akorát Třetí cenová. V novinách jsme se dočetli, že v Licibořicích hraje III.Cenová a název nám teda takhle zůstal.
Silvestrovská zábava
Po zábavě v Licibořicích, která i přes velikou nervozitu dopadla celkem úspěšně jsme dostali nabídku odehrát silvestra. Kdo si myslí, že s 28-mi písněmi nelze hrát od 20:00 do 4:15 ráno, tak ten se plete.
Rozšíření o druhého kytaristu
Postupem času začal soubor nacvičovat i převzaté písně a chtěli jsme sehnat ještě jednoho kytaristu. K tomuto přispěla i má lenost učit se sóla. Naše představa byla najít někoho, kdo by ovládal kytaru tak, aby zvládl i složitější party, ale aby to nebyl někdo, kdo prošel už spoustou kapel a měl spoustu zkušeností a my se před ním cítili blbě. K tomuto člověku nás přivedl tehdy náš fanda a dnes stávající basák Martin Beňo zvaný Bendžis alias Gott. Přivede k nám do zkušebny kluka ač z vedlejší vesnice, tak nám zcela neznámého, který si do té doby brnkal sám doma, ale šlo mu to a díky hodinám, které bral od jednoho věhlasného kytaristy, zvládal svůj nástroj s velkými pokroky. Ano byl to on - Tomáš Klíma Vámi zvaný Klímič. A bylo nás pět.
Střídání členů kapely
Poté v průběhu dalšího roku následoval ještě pokus obsadit do kapely saxofon, na který hrál Michal Malina, ale tento záchvěv nebyl zcela šťastný a vydržel dva měsíce. V sestavě Ládis(kytara), Pinďa(bicí), Sugin(zpěv + harmonium), Kulda(basa) a Klímič(kytara) vydržel soubor do února 2004. Tehdy basák Kulda již po delším projevováním nechuti hrát v této kapele oznámil svůj definitivní odchod s tím, že mu hraní s námi nic nepřináší, nenaplňovalo ho a chce změnit styl. Následovalo přemýšlení, kdo nahradí Kuldu na tomto postu a zacelí tak prázdné místo v souboru tak rychle, abychom mohli odehrát smluvené akce a nemuseli nic rušit. Jako dočasné řešení bylo oslovení našeho kamaráda basáka ze skupiny Saturn Honzu Jiráska, který naštěstí souhlasil s tím, že než někoho najdeme na stálo, tak s námi hrát bude. Jako nového basáka jsme si zvolili již zmiňovaného Bendžise, který sice na basu nikdy nehrál, ale přislíbil, že se pokusí tento nástroj ovládnout a naučit se všechny skladby z našeho repertoáru. Jelikož to není hup na krávu a je tele, tak s námi hrál Honza jako náhradník až do záží 2004, kdy již mohl nastoupit Martin jako nový člen kapely III.Cenová. V sestavě: Pinďa(bicí), Martin(basa), Sugin(zpěv a harmonika), Tom(kytara a zpěv), Ládis(kytara a zpěv) hraje soubor až do teď a doufám, že sestava vydrží co nejdéle, protože nejde jen o to hraní, ale musíte být i dobrá parta, protože když jsou v kapele sváry, tak to hraní ani nebaví.
Speciální poděkování
Specíální díky patří Honzovi Jiráskovi, že když bylo třeba tak pomohl. Petrovi Kmeťovi(Saturn), že s námi odehrál zábavu v Miřeticích, když byl Tom jednou nemocen a bez příprav - prostě naostro. Další poděkování patří Petru Žaloudkovi, že odzpíval zábavy v Bylanech a v Řestokách, když Sugin nemohl.
Ládis

<< Zpět na seznam kapel


TOPlist