Detail kapely

Abax
Edituj informace / přidej media

Kapela:Abax
Město:Praha / Český Brod
Země: Česká republika
Vznik:1987
Žánr:Heavy Metal
WWW:http://www.abax-metal.cz
Obsazení:Honza "Hanz" Hlavatý - zpěv
David "Dave" Votruba - kytara a zpěv
Marek "Slizz" Malášek - basa
Martin Linhart - bicí
Historie:MINI CD ABAX, ZLATEJ RÁJ
Objednávejte na www.abax-metal.cz,
kde naleznete i krátké ukázky,
CD vyšlo 30.3.2008
.................................................

CD FLASHBACK - The Best of Demos 1989-1994
Výběr původních demo nahrávek z uvedených let je k objednání na www.abax-metal.cz
CD vyšlo 10.1.2009
.................................................

Počátky metalové party ABAX (název je odvozen od latinského ab-axialis = vychýlený od osy, nekonformní, výjimečný..., a do linie Hard´n´Heavy také poměrně dokonale zapadá, že jméno ABAX bylo již před více než 200 lety zvoleno jako název rodu dravých predátorů z říše hmyzu) sahají do roku 1986, kdy se první obrysy zrodily v holešovických hospodách, v hlavách zakládajících členů, Davida Votruby (Libový Tukan)a Martina Linharta (Wanastovy Vjecy a V3S). Světlo světa pak ABAX spatřil ve zkušebně vysokoškolské koleje na pražském jižňáku. Původní sestavu doplnili Petr Pechánek a Jiří Pergl. Posledním příchozím byl zpěvák Petr Varhaník.

Křest ohněm si kapela odkroutí na pražském festivalu DEATH METAL SESSION, po kterém se díky ne úplně povedenému zvuku, objevuje recenze v celostátním deníku, kde je o ABAXU psáno jako o zvukové stěně. Na to je však celá kapela velice pyšná. Ve snaze docílit hutnějšího a kovovějšího zvuku a v neposlední řadě proto, že do stále ostřejšího metalového soundu se klávesy prostě „nenosí“, skupinu v roce 1988 opouští Jirka Pergl, a ABAX hledá druhého kytaristu. Nakonec posiluje řady ostřílený veterán Rudolf Rožďalovský, zakládající člen ARAKAINU a dlouholetý kytarista skupiny ORIENT.

ABAX se výhradně soustředí na vlastní tvorbu a během roku 1989 vzniká materiál na první demo „Zkrocení slunce“, které stejně tak jako všechny následující, bohužel existuje pouze v „kvalitě“ odpovídající tehdejším domácím „studiím“. ABAX začíná jezdit po festivalech, koncertech a zábavách. V roce 1990 přichází nabídka zúčastnit se na připravovaném CD DEATH METAL SESSION, kde ve společnosti kapel TÖRR, ROOT, MORIORR či BRIAN se ABAX prezentuje skladbou OVERKILL - Noční Fantazie. CD vychází v roce 1991 pod hlavičkou vydavatelství DIREKT records.

Krátce poté dojde k výměně na postu basy, kdy Petra Pechánka, nahrazuje další ex-ORIENT Jindřich Pavlišta. ABAX pouští do světa druhé demo „Divadlo vášně“ a pokračuje v křižování republikou po koncertních a zábavových podiích.

Začátkem nové éry se dá nazvat konec roku 1991, kdy kapelu opouštějí oba veteráni (Pavlišta a Rožďalovský), ABAX se rozhodne omladit své řady, zdrsnit do té doby uhlazený metal a okořenit ho patřičnou dávkou thrashe. K tomu má pomoci mladá krev. Novým kytaristou se stává Miroslav Major a basy se chopí Petr Víšek (F.D.K.). Nová formace však nemá dlouhého trvání a po roce kapelu z rodinných důvodů opouští zakládající bubeník Martin Linhart. Bicí za Martina, na třetím demu nazvaném „Noční přízrak“, již nahrává ve studiu Láďa Korenda. Aby však veškerým změnám nebyl konec, po natáčení odchází z kapely Mirek Major a následně i Petr Varhaník, který nesouhlasí se změnou hudebního stylu, který ABAX v dalších letech razí. Tříčlenná kapela opouští speed a heavy a hraje v té době metal s vlivem funky a grunge. Po 4. demu „New Face“ se Abax v roce 1993 dostal do finále soutěže Marlboro rock-in. Poté točil své první LP s názvem „Bůh je ufoun“ u firmy DUNA records, které však z finančních důvodů vydavatele nebylo dokončeno. To kapelu těžce zasáhlo, i když přibrala kytaristu Aleše Kadeřábka (PROJEKT Parabelum, anarchusz) a natočila celkem zdařilé páté demo „Na jehlách“.
Ještě stojí za zmínku Davidova úspěšná spolupráce s kapelou Alkehol. Na albu „S úsměvem se pije líp“ z roku 1993 pomohl se sborovými zpěvy a na následujícím albu „Alkeholism 1994“ se také ozývá jeho hlas v živě nahrávané části z pražského Slamníku. Jeho schopnosti ocenila i kapela Kryptor, která také zvěčnila na svých albech několik Davidových textů.

Omlouváme se všem fanouškům a přátelům za zpoždění premiéry nového programu.
ABAX byl nucen přistoupit k velmi zásadní personální změně na postu zpěváka.
Nový zpěvák DAVID ROUBAL bude představen během léta 2007. Zůstaňte s námi a díky za pochopení.

Zároveň bychom chtěli poděkovat Petrovi Varhaníkovi za dosavadní spolupráci a přejeme mu do dalšího uměleckého života vše nejlepší.

VI/2007
No zdá se, že nový program je skoro hotov, David Roubal se nám pěkně rozkoukal a ABAX je připraven vystrčit růžky, nebo že by ROHY !!!

II/2008
Koncem roku 2007 zahájil ABAX v pražském studiu CHICSOUND natáčení prvních pecek z nového materiálu.
PROMO CD lze očekávat počátkem jara 2008.

III/2008
Počátkem roku oznámil ukončení své činnosti v kapele z rodinných a pracovních důvodů basák Tomáš.
Nový basák, Marek Malášek, si odkroutí premiéru s ABAXEM na křtu nového alba 10/4/08 Na Slamníku.

I/2009
Po téměř dvou letech se David Roubal rozhodl ukončit svoje učinkování v kapele. Bohužel přesné důvody neznáme, prostě jednoho dne nedorazil a krátce poté i přestal komunikovat. ABAX otřískaný takovými událostmi se nezlomil i když po pravdě k tomu nebylo daleko.

Na doporučení Randyho z kapely Dr.Triceratops od listopadu 2008 s kapelou zkouší a zpívá Honza Hlavatý (ex-D.N.A.) a vypadá to víc než dobře. Tak uvidíme jestli nám to konečně vydrží...

Držte nám palec, my si ho držíme taky......

K oprášeným starým peckám přimícháváme nový věci a těšíme se na Vás...

LET´S MAKE THE METAL
LET´S MAKE THE NOISE

Váš ABAX

<< Zpět na seznam kapel


TOPlist