Detail kapely

Čankišou
Edituj informace / přidej media

Kapela:Čankišou
Město:Brno
Země: Česká republika
Vznik:1999
Žánr:Ethnic fusion, world music
WWW:http://www.cankisou.cz
Obsazení:Karel Heřman – zpěv
Zdeněk Kluka – zpěv, bicí, perkuse, balafon, blasakoredeon, tahací harmonika, sbor
David Synák – didjeridoo, flétny, altsax, sopránsax, jinagovi, perkuse, sbor
Martin Krajíček – mandolína, kytara, sbor
Jan Kluka – djembe, perkuse, bicí, trabuka, yarin, sbor
René Senko – tenorsax, perkuse, sbor
Roman Mrázek – baskytara, sbor
Historie:Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu až po Pakistán.

Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1999. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za více jak 10 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a dnes patří ke špičce české world music.

Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000), zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008 u Indies Scope). Novinář Jiří Moravčík označil toto CD za nejlepší české world music album roku 2008 a kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Nová a rockovější deska Faÿt (2011 u Indies Scope) se v prosinci 2011 umístila na 10. místě v evropské world music hitparádě WMCE, v lednu 2012 na 12. a v listopadu 2011 na 17 místě. Kapela za ni byla také nominována na Anděla 2011 v kategorii world music.

<< Zpět na seznam kapel


TOPlist