ReklamaDetail kapely

Cimrmanovo Torzo
Edituj informace / přidej media

Kapela:Cimrmanovo Torzo
Město:Lipník nad Bečvou
Země: Česká republika
Vznik:1998
Žánr:Rock & JETHRO TULL revival
WWW:http://www.cimrmanovotorzo.cz
Obsazení:Miroslav Válek - sólový zpěv, flétna, foukací harmonika
Alois Pátek - basa, zpěv
Tomáš Pátek - bicí, zpěv
Jan Mirga - kytara
Jarda Šimek - klávesy

Historie:Velmi stručná historie
Skupina CIMRMANOVO TORZO je složená ze zkušených muzikantů. Začínala v roce 1966 jako kapela TEAP 3210 a pod tímto názvem úspěšně dobývala pódia. Jak šel čas, měnilo se nejen obsazení kapely, ale i její název. V roce 1969 inspirovaly muzikanty rozhlasové pořady z nealkoholické vinárny U Pavouka a tak se rozhodli pro změnu. Kapelu přejmenovali na „Jára Cimrman Group" a později v sedmdesátých letech na TORZO. Koncem devadesátých let se vrátili oklikou k Cimrmanovi a název rozšířili na Cimrmanovo Torzo. „Dalšími krycími názvy kapely byly v průběhu let Krakatit, Medúza, Ornament. Skupina byla od konce 60. let i později velmi populární. Vždyť k jejím členům kdysi patřili mnozí později slavní hudebníci, jak uvedeno dále v textu. A jak vlastně lipenská kapela, která je perlou mezi bigbeatovými skupinami, vznikla?
Je to již dávno, v roce 1966 se sešlo v aule Střední průmyslové školy stavební v Lipníku nad Bečvou několik spolužáků. Velké rádio, několik levných kytar a postupně se zvětšující sada bicích nástrojů byla základem nové bigbeatové skupiny Rodeo. Tak vzpomínal na začátky Jan Šablický, bývalý manažer a zvukař.
Repertoár kapely byl od prvopočátků progresivní. Byl prokládán historickými okénky, ve kterých se hrály skladby prvotních českých bigbeatových skupin, jako byly Matadors, Flamengo nebo Blue Effect. Skupina měnila obsazení a pod tlakem okolností i názvy. Bigbít zde hrál i folkař Petr Lutka, později člen sdružení ŠAFRÁN. V roce 1969 se začal na zkouškách objevovat Miroslav Válek, nynější zpěvák a hráč na příčnou flétnu. O tři roky později navázali spolupráci s hudebníkem Václavem Vlasákem, později členem kapely CITRON, se kterým přišel do kapely i výborný kytarista hranické skupiny Dinosaurus Jan Mirga. Později se v alternaci objevil také Václav - Dalibor Janda a Alexandr Mirga, mladší bratr Jana Mirgy. V kapele hrál i vynikající kytarista Jaroslav Bartoň, později CITRON a KREYSON, a hráč na klávesy Luboš Nohavica, později ABRAXAS, MANDRAGORA a jiné. Tomáš Pátek později hrál na bicí ve skupině Pavla Nováka PROTO, spolu s Jardou Bartoněm a Vaškem Vlasákem.
V roce 1978 nadešla poslední sezóna této skupiny TORZO. Plamen dohořel a skupina ukončila, naštěstí jen na čas, svou činnost. Někteří hudebníci se dali na profesionální dráhu, ale některé touha hrát spojila opět dohromady.
V devadesátých letech vzniká CIMRMANOVO TORZO, působí opět jako večernice na hudebním nebi. Repertoár Cimrmanova Torza je náročnější. "Hrajeme zejména skladby od Jethro Tull, ale ten klasický big beat je pořád v nás, hrajeme jej znovu," dodává zakladatel kapely Mira Válek. Za zmínku také stojí vystoupení v TV Prima v pěvecké soutěži Caruso šou, vysílané v září 1998, kde Mira Válek získal absolutní vítězství.
A proč Jára Cimrman?
Vycházíme z toho, že prakticky všechny skladby, které hrajeme, původně složil Jára Cimrman, který je často ztrácel při svých cestách Evropou i jinde.
A navíc: Podle historických pramenů měl k městu Lipník nad Bečvou velmi dobrý vztah. Z Lipniku totiž pocházela mistrova oblíbená sténografka slečna Františka Podhájská která bydlela v Lipníku u svých příbuzných, rodiny Neznámých. Pracoval zde na mnoha svých dílech, i hudebních, a vždy, když odsud nakvap odjížděl, myslel, že odjíždí naposledy. Nikdy ale nezapomněl vyjádřit svůj vřelý vztah k městu. "Nejsem z kamene", říkal vždy, když se k Františce do Lipníku vracel. Tím spíše nás mrzí, že dosud není naplněna Cimrmanova touha mít v Lipníku vlastní kamenný pomník.
A Torzo...? Chlapci tak někdy vypadají, ale nedejte se zmást jejich věkem......

<< Zpět na seznam kapel


TOPlist