Detail kapely

Ebola Joy
Edituj informace / přidej media

Kapela:Ebola Joy
Město:Znojmo
Země: Česká republika
Vznik:1997
Žánr:Dark electronic rock & metal music
WWW:http://www.ebolajoy.cz
Obsazení:-aL- (vocal, key, programming)
Tudy (key, programming, vocal)
York (guitar)
Historie:Skupinu EBOLA JOY založili v červenci 1997 Aleš "-aL-"Weizer (klávesy, zpěv) a Jiří "York" Réda (kytara), který přišel s tímto neobvyklým názvem, včetně grafického zpracování loga. V jejich bydlišti, v jihomoravské metropoli vína a okurek, ve Znojmě však bylo nad jejich síly doplnit sestavu o další členy, do klasické podoby rockové kapely a tak prvním společným krokem bylo zakoupení automat. bubeníka. Aleš dal k dispozici zkušebnu a tímto krokem začala kapela aspirovat na světovou raritu, protože se asi nenajde nikdo, kdo by zkoušel v prostorách vinného sklepa. Kapela začala nacvičovat první skladby a současně probíhalo usilovné hledání vhodné zpěvačky. Po dlouhých útrapách přivedl Jiří svoji kamarádku Danu Müllerovou a zamýšlená sestava byla rázem úplná. Kapela se od samého počátku orientuje pouze na vlastní skladby a svůj těžko zařaditelný styl označuje jako "dark electronic music".
V říjnu 1998 se EBOLA JOY zavřela do zkušebny a za vydatné pomoci známého znojemského rockera Josefa Giuseppe Jelínka, který obsluhoval mix, nahrála své debutní CD demo: Give Me a Medicine (Dej mi lék). Ačkoli se v podstatě jednalo o živý záznam na starý 4-stopý magneťák, bez možnosti úprav..., výsledek předčil veškerá očekávání. Odborná kritika nešetřila ve svých recenzích obdivem nad kvalitním zvukem, který byl pořízen v ryze amatérských podmínkách. Recenze byly pozitivní a EBOLA JOY tak skvěle odstartovala. Výsledkem bylo několik povzbuzujících recenzí a pár koncertů ve Znojmě. Navíc kapelu opustila zpěvačka Dana, neboť její zdravotní problémy s hlasivkami přerostly únosnou mez.
Jiří v dubnu 1999 přivedl na post zpěvačky zdatnou náhradnici. Iva Doválelová se stala velmi rychle součástí kapely a svůj debut si úspěšně odbyla na festu Hostimský Woodstock. Vzápětí se kapela pustila do nahrávání dalšího CD. V září 1999 tak EBOLA JOY nahrála ve studiu MS AUDIO, ve Šternberku své druhé CD demo: "..in the name of their god" (Ve jménu jejich Boha), které obsahuje 13 skladeb a bylo nahráno digitálně. Paradoxem zůstává, že ačkoli byla Iva za svůj zpěv v recenzích pochválena.., zbytek kapely se s ní bezprostředně po nahrání rozešel. Jiří: "Nelze dělat kompromisy tam, kde nemusíme. Prostě to dál neklapalo a my jsme přešlapovali na místě.
Kapela tentokrát využila možnosti Internetu a tak se její druhé CD dostalo opravdu daleko do světa. Nízký rozpočet však nedovolil provést rozsáhlejší distribuci. Ohlasy jak tuzemských, tak především zahraničních periodik byly však velmi kladné, povzbuzující a předčily veškerá očekávání.
V roce 2000 připravila EBOLA JOY materiál na třetí CD, ale samotné nahrávání se tentokrát nekonalo. Veškeré dostupné finance vzaly za své z důvodu vylepšení technického vybavení.
Ani začátek roku 2001 nesliboval nějaké zlepšení. Kapela sice rozšířila svůj repertoár na uctihodných 35 skladeb a dopracovala materiál na třetí CD, ale i tak vládla mezi členy nespokojenost a rozladění. Jako z čistého nebe však přišla nabídka od kytaristy, zpěváka, skladatele, producenta a majitele nahrávacího studia.. od Miloše D.O. Doležela (ex-Vitacit, Pražský Výběr, Guy Man Dude Band, Zemětřesení). Tak to bylo velké povzbuzení, neboť je známo, že Miloš si opravdu vybírá a nabídkami neoplývá. Vzápětí došlo k první spolupráci a EBOLA JOY se uvedla svou verzí skladby "Klavier" na tributním CD německé , dnes již kultovní megastar – skupiny RAMMSTEIN. CD vyšlo počátkem roku (02/02) v nahrávací společnosti DWELL Records v Californii. Na tomto CD se prezentovalo několik kapel z ČR, Rakouska, Ameriky.

V roce 2002 odehrála kapela několik koncertů na území ČR a vysloužila si uznalý obdiv za svoji prezentaci. V březnu t.r. se EBOLA JOY také představila v televizním vysílání lokální TV FATEM, kde byl v Kulturním okénku uveden krátký záznam jejího koncertu ve Znojmě, včetně stručného rozhovoru.
Velmi významné byly také recenze na CD: "BATTERY" - A Tribute to Rammstein, protože téměř ve všech případech byla EBOLA JOY za svou verzi skladby "Klavier" jednoznačným favoritem tohoto tributu.

V březnu 2003 vyšlo již třetí, dlouho očekáváné CD: Sitra Achra… a následovala dlouhá sbírka skvělých recenzí a ohlasů z celého světa (od 03/03 do 12/03 vyšlo přes 30 kladných recenzí – viz sekce „Recenze“) Skladby ze Sitra Achra se hrají v rádiích např. v Brazílii, Argentině, Mexiku, USA, Belgii, Francii, Německu, Řecku, Litvě, Estonsku…aj. Díky skvělému hodnocení také vyšly rozhovory ( ČR: Marast jak Cyp, Whiplash, Spike, Spark, Abyss…. Německo: Obliveon, Gothic World…, Argentina: Music Extreme) a také se zvýšil počet koncertů. EBOLA JOY s úspěchem absolvovala AllMetal Moravian Tour a zejména pak koncerty v Bytči (SK), Brutal Assault No 8, Yanderov Fest a Svět nerezové oceli. Kapela si u českých fans vydobyla slušné renomé.
A na závěr roku pak přišlo překvapení největší, když do sestavy přišel TUDY (ex ONSET, EQUIRHODONT), který hraje na klávesy, obsluhuje sequencer, podílí se na programmingu a zpívá doprovodné vokály.
V roce 2004 odehrála kapela výborné Voice of Carnyx Tour s plzeňskými Beltaine a pak následovala řada koncertů, jejichž vyvrcholením byla účast na Benátské noci Made in Gambrinus. V závěru roku pak již začaly velké přípravy na další cd.
V roce 2005 Ebola Joy věnovala veškerý čas nahrávání nového počinu "Gallery" a koncertní činnost byla téměř nulová. Kapela vystoupila pouze na Elektro Prague Festu a na Gothic Party v Brně. Důležité ovšem bylo, že se kapela dostala pod vydavatelská křídla Epidemie Records.
Od spolupráce s ER ale kapela, v březnu 06, po dohodě, odstoupila..., aby zanedlouho uzavřela smlouvu s vydavatelstvím Open Media a vzápětí došlo k vydání tolik očekávaného cd "Gallery" (září 06).

Diskografie:
Give Me a Medicine, 1998
In the Name of Their God, 2000
Battery, A tribute to Rammstein, 2002
Sitra Achra, 2003
Gallery, 2006

<< Zpět na seznam kapel


TOPlist