ReklamaDetail kapely

Jan Korinek and Groove
Edituj informace / přidej media

Kapela:Jan Korinek and Groove
Město:Praha
Země: Česká republika
Vznik:1994
Žánr:Soul Jazz
WWW:http://groove.zizkov.net/cz
Obsazení:Jan Korinek - Hammond organ
Martin Kopriva - drums
Jirka Hokes - guitar
Beda Smarda - sax
Mirek Hloucal - trumpet
Historie:Ačkoliv je jméno JAN KOŘÍNEK & GROOVE poprvé registrováno v listopadu roku 2000, historie skupiny sahá až do roku 1995. Tehdy se totiž poprvé setkávají Jan Kořínek a americký kytarista Rennie Trossman. Rennie (nar.1953) přijel do Čech z Chicaga a ve svém novém domově sestavil kapelu, složenou převážně z dalších, v Praze domestikovaných zahraničních muzikantů. Sestava skupiny se však neustále měnila. V roce 1995 se kapela pod názvem The Next Generation chystala na evropské turné se zpěvákem Lorenzo Thompsonem. Na poslední chvíli však odřekl svou účast baskytarista. Tehdejší bubeník skupiny, Jaromír Pavelka, náhodou viděl hrát na baskytaru Jana Kořínka a na základě svého dojmu jej do TNG angažoval. (Podle Kořínkovy verze tuto úlohu sehrála jediná písnička- Move Over od Janis Joplin, on sám byl tou dobou hlavně kytarista...) Během následujícího turné se Kořínek v kapele usadil a stal se právo platným členem. Rennie mu pomohl objevit kořeny blues i různé instrumentální odnože.

Zároveň se Kořínek začal více zdokonalovat ve hře na svou novou, velkou lásku Hammondovy varhany (suplované, pravda, různými digitálními moduly; Janovi však šlo spíše o uchopení podstaty stylů hry na tento nástroj). Když pak přijel Lorenzo Thompson podruhé (spolu se svým chicagským kolegou, saxofonistou Mikem Jacksonem), tvořilo kapelu TNG pouze trio- Trossman, Pavelka a Kořínek, střídající baskytaru a hamondky. V letech 1995 až 1998 se tedy odehrála spousta koncertů- dohromady tři turné s Lorenzem (z toho dvě s Mikem Jacksonem), jedno turné se zpěvačkou Sharon Lewis, jedno turné se zpěvačkou a basistkou Joan Baby (tehdy hostoval s kapelou fantastický saxofonista Karel Růžička jr.), s TNG rovněž koncertovali dva v Praze žijící zpěváci- Skot Stan "The Man" Volarz a Američan Ramblin Rex. V roce 1998, uprostřed plánování turné se zpěvákem Ebem Davisem, dostává Rennie smutnou zprávu o zdravotním stavu svého otce.
The Next Generation, 1997, Bishopsmuhle, Germany

Najde ještě náhradu za odcházejícího Jaromíra Pavelku a odlétá do Chicaga, netuší ovšem, že se vrátí až za dva roky. Novým bubeníkem se stává Ivan Kadaňka. Pro Jana Kořínka nastává dlouhá doba hledání- hraje na kytaru i varhany s různými formacemi (např. Janis Joplin Revival,Tony Blues Band,Krausberry, krátce i v kapele zpěvačky Anny K.), případně vystupuje pod hlavičkou The Blues Generation s průběžně měněnými sestavami. Jádro kapely tvoří fakticky Kořínek s Kadaňkou, doplňují je např. vynikající saxofonista František Kop, obdivovatel Raye Charlese Jiří Šlupka Svěrák (zpěvák a klavírista), nebo Karel Růžička jr.
Jan Korinek & Groove with Robben Ford & The Blue Line- Usti nad Labem 2002 - foto unknown


Koncem roku 1999 se sestava TBG usazuje- přichází baskytarista a zpěvák Phil Holmes, s kapelou občas hraje i jugoslávský kytarista Mika. Některé koncerty doplňuje i tříčlenná dechová sekce. Holmes ovšem na začátku roku 2000 umírá a Kořínek musí kapelu opět přestavět. Nová podoba TBG se v podstatě ustaví na jamu, který Jan Kořínek uspořádal na počest Phila Holmese (ačkoliv to měla být původně oslava narozenin). S Kadaňkou a Kořínkem si přišli zahrát jak někdejší kolega Guma Kulhánek (Kořínkův kolega z kapely Anny K. a Krausberry, Kadaňkův kolega z Etc...), tak do Prahy přibyvší kytarista Jiří Hokeš a saxofonista Kuba Doležal. Navíc svůj návrat do Čech ohlašuje i Rennie Trossman. V průběhu jara a léta roku 2000 hraje kapela po pražských klubech (většinou s Hokešem na kytaru - Rennie ještě odjíždí do Chicaga. Na konci srpna však odchází Ivan Kadaňka. Kuba Doležal tedy doporučí svého spolužáka Martina Kopřivu, ze kterého se během krátké doby vyklube bubeník pro kapelu jako stvořený. V září se naplno vrací Rennie a TBG pokračuje v koncertování po pražských klubech.V říjnu 2000 je konečně realizováno úspěšné turné se zpěvákem Ebem Davisem.
V rámci této úspěšné šňůry je kapela "nasazena" do finále mezinárodního festivalu Blues Alive v Šumperku. S koncem roku pak kapela mění svůj název na Jan Kořínek and Groove. Rok 2001 je pro kapelu zatím nejúspěšnějším- do Čech se dvakrát podívá Lorenzo Thompson, třikrát Eb Davis (který s kapelou natočil CD "I Write the Checks"), kapela hraje další turné se Sharon Lewis a samozřejmě koncertuje se svým instrumentálním programem. V únoru 2002 dochází v sestavě Groovu k důležité personální změně- odchází Rennie Trossman, nedlouho před turné se zpěvákem a saxofonistou Monty Watersem. V sestavě Groovu ho nahrazuje (dalo by se říci "samozřejmě") Jiří Hokeš, ačkoliv na turné s Watersem za něj zaskočí Miroslav Nosek. Během roku 2002 si pak skupina zahrála ještě s Lorenzo Thompsonem, Eb Davisem, Charlie Sawyerem a Sharon Lewis.

<< Zpět na seznam kapel


TOPlist