ReklamaDetail kapely

,,Starý" Extract
Edituj informace / přidej media

Kapela:,,Starý" Extract
Město:Tučapy
Země: Česká republika
Vznik:1989
Žánr:Big Beat
WWW:http://www.stary-extract.wz.cz
Obsazení:Miloslav Kuttelwascher - kytara, zpěv
Pavel Tomšík - kytara, zpěv
Mirek Poslušný - baskytara
Jana Pícková - klávesy
Josef Šustr - bicí
Historie: Původní složení kapely EXTRACT z r. 1989:

Jirka Kuttelwascher - kytara, zpěv (do r. 1991)
Míla Kuttelwascher - kytara, zpěv, autor hudby (do r. 1994, krátký comeback v r. 2001)
Pepa Šustr - bicí (do r. 2000)
Mirek Chaloupek - basová kytara (do r. 1990)
Petr Chmelík - klávesy (do r. 1990)


Zleva: Jirka Kuttelwascher, Pepa Šustr, Standa Petrů, Petr Chmelík, Míla Kuttelwascher a Mirek Chaloupek.

Texty písní:
Dan Steinbauer
Dalibor Houska

Přidali se (a většinou zase odešli):

1990 - Olda Bláha - basová kytara (do r. 2000)
1990 - Láďa "Čujka" Krejčů - klávesy (do r. 1992)
1990 - Mirek Poslušný - 12tistrunná kytara, zpěv (do r. 1997, dnes Badys beat)
1991 - Hynek Picek - kytara, zpěv (do konce r. 1991, dnes Badys beat)
1992 - Ivo Havlík - kytara (do r. 1997)
1994 - Petr Zděnek - kytara, zpěv (do r. 2000)
1995 - Petr Žižka - klávesy, zpěv (do r. 2009)
1995 - Tomáš Švígler - bicí (občasný záskok za Pepíka Šustra)
1998 - Karel Hanousek - kytara (do r. 2000, dnes Badys beat)
1999 - Jirka Jiráček - bicí (do r. 2000)
2000 - Mirek Zvonař - kytara (do r. 2005, dnes Havana Street)
2000 - Láďa Voráček - baskytara (do r. 2001)
2001 - Jindra Hodoušek - zpěv (polovinu sezóny)
2001 - Míla Kuttelwascher - kytara, zpěv (do konce r. 2001)
2001 - Rosťa Urban - bicí, zpěv (zaskakoval už dříve, do r. 2009)
2002 - Petr Novák - baskytara (do konce r. 2002)
2002 - Monika Jindrová - zpěv (do r. 2005)
2002 - Helena Janoušková - zpěv (do r. 2004)
2003 - Leoš Pýcha - baskytara, zpěv (do r. 2005)
2004 - Markéta Fišrová - zpěv (do r. 2005)
2006 - Viktor Špaček - baskytara (do konce r. 2006)
2006 - Zdeněk Pavlíček - kytara (do r. 2009)
2007 - Daxi - baskytara, zpěv (do r. 2009)

Comeback v r. 2008 pod názvem "starý" EXTRACT:

Míla Kuttelwascher - kytara, zpěv (:: www.mkdaw.wz.cz )
Pepík Šustr - bicí
Láďa "Čujka" Krejčů - klávesy (do r. 2011)
Mirek Poslušný - zpěv, ak. kytara, od r. 2012 baskytara
Ivo Havlík - kytara (do r. 2010)
Petr Zděnek - kytara (do r. 2008)
Láďa Voráček - baskytara (do r. 2011)

+ posily u kytar:
2009 - Martin Przeczek (Motorband, Sarah)
2011 - Pavel Tomšík (Second Service Band, Face, ex Metalmor)

a kláves:
2011 - Jana Pícková (Second Service Band)
2011 - Petr Žižka (host na vánočním koncertu v Soběslavi)

Podrobná historie kapel Extract a "starý" Extract

1989
Rocková skupina EXTRACT vznikla v r. 1989 přejmenováním kapely Vega (jejíž kořeny byste našli i v předchozích kapelách Kavalíři a Disk) ve složení Jirka a Míla Kuttelwascherovi (kytary, zpěv), Pepa Šustr (bicí), Mirek Chaloupek (basa) a Petr Chmelík (klávesy). Kapela byla tehdy složená z muzikantů ze všech možných koutů, proto "výtažek" - Extract. Po roce Petr Chmelík a Mirek Chaloupek odcházejí a střídají je Olda Bláha (basa) a Láďa Krejčů, zvaný "Čujka" (klávesy).


Zleva: Olda Bláha, Pepa Šustr, Míla Kuttelwascher, Láďa Čujka Krejčů a Jirka Kuttelwascher.

Nejmladší člen kapely Míla Kuttelwascher se brzy rozkoukal a vzal veškerou tvůrčí činnost v kapele a okolo ní do svých rukou. Přestali jsme přehrávat oposlouchané a začali improvizovat s vlastní tvorbou, což se ukázalo jako správný krok. Z Míly se stal charismatický lídr skupiny (hlavně samozřejmě pro příslušnice opačného pohlaví) a popularita přišla až nečekaně brzy.
1990
Nové desetiletí začínáme s chutí a vervou. Olda zakoupil zachovalý autobus RT a tak naše krásné vozy zn. Žuk skončily jako dopravci cihel a dalšího stavebního materiálu. Do autobusu si nastěhoval zvukovou aparaturu Jirka Novák a světla (většinou samodělky) Libor Houska. K muzice se také po téměř deseti letech vrátil Mirek Poslušný (baskytarista Kavalírů, Disku a dnes Badys Beatu) a v Extractu se ujal role vokalisty a hráče na 12tistrunnou kytaru. A přišly první hity - Gumový panák (známější ovšem jako "Točí Vašek, točí soudruhem") a Chodící mrtvoly.


Zleva: Olda Bláha, Láďa Čujka Krejčů, Míla Kuttelwascher, Mirek Poslušný a Jirka Kuttelwascher.

1991
Počty návštěvníků zábav se zvyšují každý měsíc, ale nás opouští Jirka Kuttelwascher (který vlastně všechno kolem zábavové muziky již v r. 1972 začal v kapele Kavalíři). Místo něj hraje na sólovou kytaru nejdříve jeho brácha Míla sám, pro druhou polovinu roku se přidává Hynek Picek (současný kapelník a kytarista "konkurenční" regionální kapely Badys Beat). V průběhu roku náhodou objevil Libor Houska zvukaře Jirku Bourka, který právě skončil angažmá u známé českobudějovické skupiny Oceán (Petr Muk a spol.) a jeho v té době skvělá technika nás znovu vyšvihla o příčku výš v krajské "rockové lize".


Zleva: Olda Bláha, Mirek Poslušný, Láďa Čujka Krejčů a Pepa Šustr, vodorovně Míla Kuttelwascher.

1992
Jako každý rok zase muzikantská změna - Láďa Krejčů se oženil a skončil s hraním (jak jinak, že :-), ale podařilo se nám zlanařit výborného kamaráda, romantika a hlavně kytaristu Ivo Havlíka. A fanoušci bez nadsázky šílí, jezdí za námi, kde se dá a to si žádá odměnu - slíbili jsme jim kazetu. A zrodila se první nahrávka s názvem podle titulní skladby Já jsem včera seděla na myslivečkovi.


Zleva: Ivo Havlík, Olda Bláha, Pepa Šustr, Ladislav Bleha, Míla Kuttelwascher a Mirek Poslušný.

1993-1995
V roce 1994 odešel z kapely její lídr, zakladatel a autor tehdejšího repertoáru Míla Kuttelwascher. Jeho pozici převzali postupně hned dva noví členové - kytarista a zpěvák Petr Zděnek a především Petr Žižka, který se o zdárný chod kapely a autorskou tvorbu staral až do r. 2009. Za Pepíka Šustra v té době občas zaskočil bubeník Tomáš Švígler.


Zleva: Mirek Poslušný, Petr Žižka, Petr Zděnek, Ivo Havlík, Tomáš Švígler a Olda Bláha.

1996-1999
V roce 1997 kapela vydala druhé CD s názvem Letní měsíce, pak ale z kapely odešli vokalista a doprovodný kytarista Mirek Poslušný a sólový kytarista Ivoš Havlík, za kterého v následující sezóně zaskočil současný kytarista kapely Badys beat Karel Hanousek. S Karlem pak kapela natočila hned v roce 1998 další CD Souznění, na kterém najdete i dvě jeho skladby Být ve Tvém přísluní a Od živých k mrtvým. Ty má ale dnes již v repertoáru skupina Badys beat.


Nahoře zleva: Pepa Šustr, Karel Hanousek a Petr Žižka, dole Olda Bláha a Petr Zděnek.

2000-2001
V roce 2000 došlo zatím asi k nejradikálnější obměně ve složení kapely - odešli oba zbývající zakládající členové (Pepík Šustr a Olda Bláha), oba kytaristé (Petr Zděnek a Karel Hanousek) a zůstal jen klávesák Petr Žižka. Přišli ale další skvělí regionální muzikanti - zpěvák Jindřich Hodoušek, kytarista Míra Zvonař, bubeník Jirka Jiráček a basák Láďa Voráček. Jindra s Jirkou se ale zdrželi jen do konce roku a tak Petr vyzval k návratu do kapely jejího původního zakladatele Mílu Kuttelwaschera a ten přivedl bubeníka Rosťu Urbana (který již v minulosti párkrát zaskakoval za Pepíka Šustra). Dle mého skromného názoru byla tato sestava po instrumentální i tvůrčí stránce jedna z nejlepších a je škoda, že po ní nezůstala žádná nahrávka, vydržela totiž také jen jednu sezónu. Ve studiu ve Vyšším Brodu se sice v r. 2001 natočilo pár nových písniček Míly Kuttelwaschera, nahrávka ale zůstala nepoužita.


Zleva: Míla Kuttelwascher, Petr Žižka, Mirek Zvonař, Láďa Voráček a Jirka Jiráček.

2002
K Mírovi Zvonařovi, Petrovi Žižkovi a Rosťovi Urbanovi se po odchodu Ládi Voráčka přidal basák Petr Novák. Nejvýznamnější historickou změnou bylo ale angažování "ženského" elementu do kapely - na post vokalistky nastoupila Monika Jindrová a roli lídra, kapelníka a sólového zpěváka na sebe vzal výhradní autor repertoáru skupiny klávesák Petr Žižka. A aby těch ženských nebylo málo :-), nastoupila do kapely v průběhu roku ještě další vokalistka Helena Janoušková. V tomto roce byly také natočeny písničky Jsem to já a Daniela ve studiu Hacienda u Miloše Dodo Doležala v Žirovnici a byly zatím použity pro vysílání v rozhlase.


Zleva: Mirek Zvonař, Monika Jindrová, Petr Žižka, Rosťa Urban a Petr Novák.

2003
U basy se pak po Petrovi Novákovi objevil Leoš Pýcha a v této sestavě kapela natočila další CD s názvem No comment. Kromě již zmíněných v Žirovnici natočených skladeb byl zbytek alba dotočen opět ve Vyšším Brodu a zajímavostí určitě bylo, že se na nahrávání deseti skladeb vystřídali celkem tři baskytaristé (kromě Leoše ještě Láďa Voráček a Petr Novák). Spolupráci nám tentokrát již nabídlo vydavatelství JI-HO MUSIC (předchozí CD jsme si vydávali sami), takže jsme poprvé ve výběrovém katalogu. V tomto roce také napadlo našeho webmastera sestavit kompilaci nejlepších ploužáků kapely s názvem Balady, která se v následujících letech rozrostla o další dvě verze a rychle zaujala pozici nejoblíbenějšího CD v Extrahitparádě.


Zleva: Petr Žižka, Leoš Pýcha, Monika Jindrová, Helena Janoušková, Rosťa Urban a Mirek Zvonař.

2004-2005
Helenu Janouškovou vystřídala v r. 2004 konzervatoristka Markéta Fišrová a v tomto složení jste mohli Extract vidět další dvě sezóny. Činnost kapely byla sice od začátku roku 2004 podpořena i vlastními webovými stránkami, ale návštěvníků zábav spíše ubývalo a tak koncem roku 2005 kapelu opustili kytarista Míra Zvonař (Havana Street) a basák Leoš Pýcha (Led Zeppelin Tribute).


Zleva: Leoš Pýcha, Rosťa Urban, Monika Jindrová, Petr Žižka, Markéta Fišrová a Mirek Zvonař.

2006
Po delších peripetiích se sháněním náhrady se nakonec Petrovi Žižkovi podařilo získat basového kytaristu Viktora Špačka ze Soběslavi a kytaristu s dobře znějícím příjmením Zdeňka Pavlíčka, který se přidal, i když je až z Nové Bystřice. Opět čistě pánská sestava jako již skoro tradičně vydržela kompletní jen jednu sezónu, ale byl již patrný výrazný příliv fanoušků (tedy spíše fanynek :-)
.

Zleva: Zdeněk Pavlíček, Petr Žižka, Rosťa Urban a Viktor Špaček.

2007
Tuto sezónu již odehrál na basu u fanynek velmi populární Daxi z Weggett bandu. Několik nových písniček Petra Žižky a bubeníka Rosti Urbana výrazně přispělo ke stále se zvyšující popularitě kapely v regionu. To vedlo k založení Fanklubu a především k úvahám o natočení pátého řadového alba s názvem Zábavy, které vyšlo v roce 2008.


Zleva: Zdeněk Pavlíček, Petr Žižka, Rosťa Urban a Daxi .

4. srpna 2007 se odehrála poměrně zásadní akce v činnosti kapely - na parketu Pod lipami v Deštné se na pozvání Petra Žižky po mnoha letech vrátili na pódium někteří bývalí členové kapely (bubeník Pepík Šustr, kytaristé Ivoš Havlík a Petr Zděnek, klávesák Láďa Krejčů a baskytarista Láďa Voráček) a odehráli cca hodinové velmi úspěšné samostatné vystoupení. Repríza se pak ještě konala 25.12. na vánoční zábavě v Soběslavi.


Nahoře zleva : Pepa Šustr, Petr Zděnek a Láďa Voráček, dole: Ivo Havlík a Láďa Čujka Krejčů.

2008
K této sestavě "otců-zakladatelů" se především díky tehdejšímu manažerovi Láďovi "Bačovi" Petrů v polovině roku 2008 přidali i další zakládající členové Míla Kuttelwascher a Mirek Poslušný a tak se mohl v srpnu téhož roku uskutečnit po 15 letech v nabitém sále v Budislavi velmi úspěšný comeback původní sestavy Extractu. Ta již ovšem v současné době vystupuje samostatně pod názvem "starý" Extract. Poté ještě následoval další velmi úspěšný zimní koncert v únoru 2009 v Deštné.


Zleva: Mirek Poslušný, Ivo Havlík, Míla Kuttelwascher, Láďa Čujka Krejčů, Láďa Voráček a Pepa Šustr.

2009
Místo Petra Zděnka se na jaře 2009 ke kapele přidal skvělý kytarista Martin Przeczek (Motorband, Sarah) a v červnu téhož roku se uskutečnil další koncert ve sportovním areálu na domácí půdě v Tučapech. Zde zároveň kapela oslavila 20. výročí založení a pokřtila čerstvé CD s názvem Ulice zrcadel, které bylo v první polovině roku 2009 natočeno a smícháno ve studiu Míly Kuttelwaschera.
Mladší složení kapely Extract, které vedl Petr Žižka, ukončilo koncem r. 2009 činnost a dále hraje již pouze "starý" Extract kolem Míly Kuttelwaschera.2010-2011
Koncem r. 2010 odešel z kapely Ivoš Havlík a jeho roli kytaristy převzal pro následující koncertní sezónu Pavel Tomšík (Second Service Band). Ten přivedl v polovině roku 2011 ke klávesám za Láďu Čujku Krejčů (jenž musel své členství v kapele ukončit ze zdravotních důvodů) Janu Píckovou (Second Service Band).
Koncem r. 2011 se s kapelou rozloučil z časových důvodů i basák Láďa Voráček a jeho nástroje se ujal stávající vokalista kapely a baskytarista skupiny Badys Beat Mirek Poslušný.
Na vánoční zábavě 25.12.2011 v Soběslavi si s kapelou jako host zahrál dlouholetý skladatel, klávesák, zpěvák a lídr kapely z let 1995-2009 Petr Žižka a kapela se tedy mohla pochlubit skvěle zazpívaným čtyřhlasým vokálem.
O organizační a finanční záležitosti kapely se v tomto období již staral známý regionální rockový dýdžej Grigorij Gizzy Orljanski, u zvuku se střídali Jirka Bourek a Ota Kurz.<< Zpět na seznam kapel


TOPlist